tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 21 maja 2014

"Jak cię wykraść, Phoenix?" – Joss Stirling - recenzja

Dobre pytanie. Jak cię wykraść Phoenix, z gangu złodziei złożonych wyłącznie z sawantów, czyli ludzi o paranormalnych zdolnościach? Jak cię wykraść z rąk Widzącego, który nie chce wypuścić z rąk dziewczyny zdolnej zatrzymać czas? Jak wykraść cię z miejsca, w którym nie zaznałaś wygody, poczucia bezpieczeństwa czy nawet udręki chodzenia do szkoły? Jak cię wykraść, Phoenix?

Jak cię wykraść, Phoenix?Takie pytania zadaje sobie Yves Benedict, gdy spotyka Phee. Jest ona dla niego kimś bardzo ważnym; ba, nawet więcej niż tylko kimś ważnym! Phoenix to druga połowa jego duszy, jego serca. Co więc powinien zrobić, by ją uratować?

Jak się potoczą losy tych dwojga?
Czy Yvesowi uda się wyrwać Phoenix z rąk gangu?
A co, jeśli coś pójdzie nie tak?
Stawka jest wysoka. Jak się skończy ta historia… Zapraszam do lektury ,,Jak cię wykraść, Phoenix?’’ po elektryzujące odpowiedzi na te pytania!
Welcome to the world of the Savants - people with extraordinary mental powers. Their destiny is to seek their other half, their soulfinder.

Pomysł na książkę bardzo dobry. Świat sawantów osadzony w naszych ludzkich realiach, gdzie ze względu na różne zdolności tych ludzi, jest jeszcze więcej dynamicznych perypetii, akcji, i tak, romansu. Autorka postawiła na silny kontrast pomiędzy Phoenix a Yvesem. Ona-złodziejka bez wykształcenia, on-chłopiec z kochającego domu, przynoszący najlepsze oceny ze szkoły. Stworzyło to kolejne interesujące opisy, porównania i dialogi, które w przypadku tej książki nie ciągnęły się. Czytelnik pragnie jeszcze więcej informacji o bohaterach.

,,Jak cię wykraść, Phoenix?’’ to druga część sagi o braciach Benedictach. Pierwsza to ,,Kim jesteś, Sky?’’, której pozytywna recenzja pojawiła się już na blogu. Nieznajomość tej książki w niczym nie przeszkodziła w przyjemnej lekturze tej pozycji. Jednak przynajmniej w moim przypadku, poczułam pewien niedosyt informacji. Jestem pewna, że już niedługo sięgnę po ,,Kim jesteś, Sky?’’. Również gdy tylko ukaże się ,,Znajdę cię, Crystal’’ czyli trzecia część tej sagi, będę wypatrywała jej w bibliotekach. Uważam, że Joss Stirling ma całkiem niezły styl pisania, który wciąga czytelnika. Nie przesadza z opisami. Miejsca, w których osadza akcję, są jak najbardziej realne. W tym przypadku to Londyn, tak dobrze znany, chociażby ze słyszenia, wielu ludziom.

Nie ma jednak książek idealnych. Słabym punktem ,,Jak cię wykraść, Phoenix?’’ jest jej strona graficzna, która przynajmniej mnie nie zachęciła do sięgnięcia po tę lekturę. Okładka wydała mi się nieco… może nawet groteskowa. Tak samo ozdobne plątaniny liści przy każdym nowym rozdziale wydały mi się niepotrzebne. Sprawdza się jednak tutaj powiedzenie, by nie oceniać książki po okładce. Strona graficzna nie jest najlepsza, lecz treść wręcz przeciwnie!

Jednym słowem, bardzo polecam ,,Jak cię wykraść, Phoenix?’’  jako świetną lekturę nie tylko dla nastolatek, ale i tych, którzy chcą oderwać się od szarej rzeczywistości i zagłębić w świat sawantów…

Joss Stirling mieszka w Oksfordzie. Pracuje nad kolejnymi częściami serii o braciach Benedictach. W Polsce powieść ,,Znajdę cię Crystal’’ podobno ma się ukazać już niedługo.Katia, 13 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Akapit Press. ,
a do recenzji otrzymaliśmy ją od Księgarni Matras.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz