tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 23 maja 2014

"Kręte ścieżki" - Richard Paula Evans - recenzja

W 2014 roku Wydawnictwo Znak w Krakowie wydało książkę Richarda Paula Evansa, pt. „Kręte ścieżki”. Utwór wchodzi w skład bestsellerowych „Dzienników pisanych w drodze”.

Kręte ścieżki - Richard Paul EvansGłównym bohaterem książki jest Alan Christoffersen, młody mężczyzna, który po śmierci żony McKale i przejęciu jego firmy przez nieuczciwego wspólnika, postanawia przejść pieszo całe Stany Zjednoczone, począwszy od Seattle aż na Key West na Florydzie. Dziennie pokonuje około trzydziestu, czterdziestu kilometrów. „Kręte ścieżki” to trzecia część „Dzienników pisanych w drodze”, ale nawet nie znając wcześniejszych przygód Alana, książkę czyta się doskonale, gdyż autor nawiązuje do przeżyć bohatera sprzed kilku miesięcy.

Alan na swojej drodze spotyka różnych ludzi. Wywierają oni na niego wpływ, przeżycia innych, ich historie powodują, że zmienia się wewnętrznie, dojrzewa, pozbywa się złości i uczy się przebaczać. Pierwszą ważną postacią, z którą przez kilka dni nie chciał rozmawiać była Pamela, matka zmarłej żony. To ona zostawiła kilkuletnią córkę z ojcem i wyprowadziła się z domu. Nie utrzymywała kontaktów z McKale i była źródłem jej cierpienia. Alan nienawidził jej za to, co zrobiła jego ukochanej i że ta przez nią cierpiała. Po wysłuchaniu Pameli zrozumiał motywy, którymi się kierowała i w imieniu zmarłej żony, wybaczył jej.

Koleją wyjątkową osobą, którą Alan spotkał na swojej drodze był Żyd polskiego pochodzenia - Leszek. Polak był jedyną osobą, która zatrzymała się przy leżącym przy drodze mężczyźnie. To on zawiózł Alana do szpitala, następnie gościł w swoim domu, a przede wszystkim podzielił się historią swojego życia. Pomimo, że stracił całą rodzinę w Sobiborze – niemieckim obozie zagłady i przeżył piekło holokaustu, nauczył się kochać ludzi oraz pomagać im. Swoimi przemyśleniami i dobrą energią, którą emanuje, dzieli się z Alanem i sprawia, że ten dostrzega, ze nie tylko on doznał straty w życiu.
Na swojej drodze spotyka jeszcze wielu innych ludzi, których nie zapomni, a to co przeżyli, będzie miało wpływ na jego dalsze postępowanie.

Autor prowadzi czytelnika przez różnorodność miejscowości i miejsc głównie w Dakocie Południowej. Poznajemy urokliwe miasteczka, muzea, miejsca związane z ze znanymi postaciami i wydarzeniami USA.

„Kręte ścieżki” Richarda Paula Evansa, to książka nie tylko lekka, przyjemna, którą dobrze się czyta, ale jest to lektura, przede wszystkim skłaniająca do refleksji i przemyśleń. Autor pokazuje, że można być szczęśliwym, gdy zaakceptuje się to, co spotyka nas w życiu oraz jest się dobrym i przebaczającym dla innych.

Serdecznie polecam,

Tilia, 17 lat 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 




1 komentarz:

  1. nie miałam okazji przeczytać jeszcze tej książki, może kiedyś mi się uda :)

    OdpowiedzUsuń