tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 22 maja 2014

"Podróże po Syberii" – Ian Frazier - recenzja

Autorem ,,Podróży po Syberii’’ jest Ian Frazier, który urodził się w Cleveland, w stanie Ohio. Jest amerykańskim dziennikarzem i pisarzem, autorem m.in. ,,Great Plains’’, ,,On the Rez’’ i ,,Family’’, a także ,,Coyote v. Acme’’ oraz ,,Lamentations of the Father’’. Obecnie mieszka w Montelair, w stanie New Jersey.

Podróże po Syberii - Ian Frazier,,Oficjalnie miejsce takie jak Syberia nie istnieje. Żadna jednostka polityczno-administracyjna czy terytorialna nie nosi nazwy Syberia. W atlasach geograficznych słowo ,,Syberia’’ widnieje nad obszarem, obejmującym jedną trzecią północnej Azji, nieprzepisanym do żadnej określonej krainy, tak jakby określało ono jakąś strefę czasową lub klimatyczną; można niemal odnieść wrażenie, że jest to coś w rodzaju prześwitującego przez kartkę znaku wodnego.’’

Czym więc jest Syberia? Co kryje pod wieloletnią zmarzliną? Jakie tajemnice skrywa ten trudny do zamieszkania obszar? Co jest w nim fascynującego? Czy można się w nim zakochać?

Odpowiedzi na te pytania są ujęte w książce mającej ponad 700 stron, więc spokojnie  na nie znajdziecie odpowiedź, a nawet dowiecie się jeszcze więcej. Po przeczytaniu tej historii słowo ,,Syberia’’ będzie dla Was czymś więcej niż nazwą jakiegoś obszaru. Będzie słodką tajemnicą, orzeźwiającym podmuchem syberyjskiego powietrza.

,,Podróże po Syberii’’ są, można powiedzieć, sprawozdaniem autora z jego rodzącej się fascynacji do Rosji, tamtejszej kultury, krajobrazu i niesamowitych ludzi. Historia tej ,,miłości’’ rozpoczyna się wraz z pierwszą podróżą na wschód. Pisarz jest urzeczony niezwykłą aurą panującą w dawnym kraju cesarzy. Ciekawi go dosłownie wszystko, zaczynając od jedzenia, a kończąc na toaletach. Choć jest już po czterdziestce, postanawia nauczyć się języka rosyjskiego. Jest to dla niego prawdziwe wyzwanie, ale nie poddaje się i uczy się dzielnie. ;)

Oprócz opisów krajobrazów oraz życia codziennego autor cofa się wstecz i opisuje początki Rosji, jej trudną historię i czasy nam już całkiem współczesne. Szczególnie godny polecenia jest fragment o mongolskim władcy Czyngis – Chanie. Zapragnął on być w posiadaniu eliksiru nieśmiertelności i ,,wciągnął’’ w to taoistycznego mnicha ChangChuna.

Mało który kraj może przebić Rosjan, jeśli chodzi o historie, w których prawdziwy horror i groza przeplatają się z makabrycznie komicznymi momentami. Takim ,,przerażającym przykładem’’ jest los ostatnich członków dynastii Romanowów. Mianowicie zwłoki zostały częściowo spalone, wrzucone do studni, wydobyte ze studni, ponownie spalone, polane żrącym kwasem, zakopane pośrodku grząskiej drogi, w miejscu, w którym utknęła wioząca je ciężarówka. Jednakże po badaniach przeprowadzonych w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, odkryto tylko siedem ciał, a powinno ich być dziewięć. Brakowało zwłok dwojga z pięciorga dzieci cara. Później jest to wyjaśnione, ale po rozwiązanie tej zagadki zapraszam do książki.

W ,,Podróżach po Syberii” są też opisane osoby, które urodziły na Syberii, np. Mendelejew, Borys Jelcyn i Raisa Gorbaczowa oraz Kim Dzong Il. Co ciekawe, według północnokoreańskiej wersji wydarzeń ,,Umiłowany Przywódca Kim Dzong Il’’ nie urodził się na Syberii, lecz na górze Paktu –San w Korei Północnej.

W książce znajduje się też kilka zdjęć oraz ilustracji nawiązujących do treści. Jednakże, uważam, że jest ich zdecydowanie za mało w porównaniu do ilości tekstu. To jest jednym z minusów tej powieści.

W każdym rozdziale jest kilka trudniejszych pojęć, lub nazwisk, które nie są od razu dokładniej wyjaśnione. Nie jest to jednak duży problem, gdyż ostanie 40 stron książki to właśnie przypisy wyjaśniające nam te pewne zawiłości.

,,Podróże po Syberii’’są naprawdę dosyć ciekawą powieścią, lecz nie jest ona łatwa. Zdecydowanie odradzam ją osobom, którym najbardziej zależy na wartkiej fabule, zaskakujących zwrotach akcji. W tej książce nie ma ich za wiele. Uważam, jednak, że jest to doskonała pozycja dla prawdziwych pasjonatów niesamowitych, trudno dostępnych miejsc, miłośników Rosji i poszukiwaczy niekonwencjonalnych przygód.


Nikki, 15 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Świat Książki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz