tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 12 maja 2014

!" Star Wars: The Old Republic: Oszukani" - Paul S. Kemp - recenzja


Nasz czas wreszcie nadszedł. Przez trzysta lat czekaliśmy i rośliśmy w siłę, kiedy wy pławiliście się w blasku swojej chwały, przekonani, że wasz lud jest bezpieczny. Mieliście strzec Republiki… ale zostaliście oszukani. Daliście się zwieść, omamić potędze Ciemnej Strony. Zostaliście oszukani… A teraz Republika upadnie.”

Do  zapoznania się z „Oszukanymi” zachęcił mnie właśnie ten tekst z tylnej okładki. Zapowiada on świetną, mroczną fabułę, krwawe walki i ciekawą intrygę. A czego naprawdę można spodziewać się po tej książce?

Fabuła przedstawia się krótko, obejmuje wydarzenia znane z trailera gry „The Old Republic: Deceived” oraz te bezpośrednio po nich. Zasadniczo książka dzieli się na dwie części, każda z nich przedstawia czas jednego dnia. Pierwsza część to opis Grabieży Coruscant dokonanej podczas negocjacji pokojowych na Alderaanie. Gdy w Świątyni Jedi Mroczny Lord Sithów zabija mistrza młodej Jedi Aryn Leneer, ta postanawia się zemścić. Równolegle do tych wydarzeń w długi popada przemytnik Zeerid Korr - aby zyskać pieniądze musi dostać się na okupowaną przez Sithów stolicę Republiki z przemycanym towarem. Druga część obejmuje wydarzenia związane z polowaniem młodej Jedi na Dartha Malgusa. Czy uda się jej go pokonać?
                
O książce mogę powiedzieć jedno: jest napisana nierówno. Początek, który przez swój związek z trailerem powinien być słaby, jest świetny. Postacie wydają się być z krwi i kości. Natomiast dalsza część pozostawia wrażenie niedosytu - może i postacie brną dalej by osiągnąć swe cele, lecz tak naprawdę nie rozwijają się, wydają się wręcz uboższe niż na początku. Mocną stroną książki są według mnie opisy walk- choć momentami lekko przesadzone, to naprawdę świetne.
                
Sumując wady i zalety uważam, że książkę warto przeczytać - chociażby dla lepszego zapoznania się z kolejnym Lordem Sithów, czy też z wydarzeniami powiązanymi z Grabieżą Coruscant. Polecam ją gorąco wszystkim fanom Gwiezdnych Wojen i nie tylko!

Rei, lat 17

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Amber.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz