tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 3 czerwca 2014

"Przerwane życie" - Etty Hillesum - recenzja

okładkaEtty Hillesum to Żydówka urodzona w 1914 roku w Holandii, która w wieku 27 lat zaczyna prowadzić pamiętnik. Dla kobiety zapiski te stanowiły element psychoterapii. Etty notowała wszystko: jak się czyje, co się dzieje w jej otoczeniu oraz swoje przeżycia i doświadczenia. Historia kobiety kończy się w 1943 roku, kiedy dobrowolnie jest deportowana do obozu w Auschwitz. Po niespełna trzech miesiącach kobieta umiera w obozie.

W 2013 roku nakładem Wydawnictwa WAM ukazały się zapiski z pamiętnika Etty Hillesum w postaci książki, pt. ”Przerwane życie. Pamiętnik 1941-1943”.

Jest to na pewno pozycja trudna i wymagająca skupienia. Kobieta, która żyje w tak ciężkich czasach, kiedy Niemcy chcą całkowitej zagłady wszystkich Żydów, potrafi dostrzec w każdym człowieku coś dobrego i wartościowego. Wiąże się to z jej głęboką wiarą i ufnością w Boga. Jest silna, wytrwała, pełna nadziei i dobra.  W czasie lektury widać przemianę autorki oraz zmianę sposobu postrzegania otaczającej ją rzeczywistości.

Myślę, że jest to książka odpowiednia dla osób, które chcą poznać niebanalną historię Żydówki, żyjącej w czasie II wojny światowej i razem z nią próbować zrozumieć te trudne czasy.Tilia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz