tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

sobota, 12 lipca 2014

„Jeśli powiesz mi bym przyszedł, rzucę wszystko i przyjdę... ale musisz mnie poprosić” - Albert Espinosa - recenzja

Albert Espinosa jest hiszpańskim powieściopisarzem, reżyserem, dramaturgiem, scenarzystą oraz aktorem. Espinosa na swoim koncie ma liczne sztuki teatralne, scenariusze filmowe i utwory sceniczne, które zapewniły mu sławę i uznanie krytyków. Poza tym, do tej pory ukazały się jego powieści, takie jak: „Kim moglibyśmy być, gdybyśmy nie byli nami”, „El Mundo Amarillo” oraz „Jeśli powiesz mi bym przyszedł, rzucę wszystko i przyjdę... ale musisz mnie poprosić”. Z ostatnią z wymienionych pozycji miałam ostatnio okazję się zapoznać. Książka ukazała się w 2014 roku nakładem Wydawnictwa Albatros.

Jeśli powiesz mi, bym przyszedł, rzucę wszystko i przyjdę... ale musisz mnie poprosić - Albert EspinosaNarratorem oraz głównym bohaterem utworu jest Dani. Mężczyzna zawodowo zajmuje się poszukiwaniem zaginionych dzieci, gdyż jak uważa bardzo dobrze rozumie ich świat. W momencie gdy odchodzi od niego ukochana kobieta, odbiera telefon od zrozpaczonego ojca, któremu uprowadzono syna. Dani nie mogąc pogodzić się ze stratą partnerki, przyjmuje zlecenie, choć działa wbrew swoim zasadom. Podróż do miejsca, z którym był związany w dzieciństwie, sprawia, że w mężczyźnie ożywają wspomnienia.

Mało ciekawa strona tytułowa oraz długi i niezbyt zachęcający tytuł tego utworu, tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że książek nie należy oceniać po okładce. Dzieło Alberta Espinosy czyta się z ogromną przyjemnością. Bardzo plastyczne opisy, zarówno przestrzeni, w której znajduje się główny bohater jak i jego przeżyć wewnętrznych sprawiają, że czytelnik może bez problemu wyobrazić sobie dane pomieszczenie czy krajobraz oraz wczuć się w położenie narratora. Sama historia jest bardzo ciekawa i do tego została przedstawiona w taki sposób, że nie sposób się od niej oderwać.

„Jeśli powiesz mi bym przyszedł, rzucę wszystko i przyjdę... ale musisz mnie poprosić” autorstwa Alberta Espinosy to utwór, po który zdecydowanie warto sięgnąć. Książka składa się głównie ze wspomnień głównego bohatera, jednak nie brakuje w niej także zwartej akcji. Utwór bardzo dobrze obrazuje co czują ludzie odsunięci od grupy rówieśników i do czego może doprowadzić takie zachowanie ze strony innych.

Polecam

Tilia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz