tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

sobota, 12 lipca 2014

" Monument 14. Odcięci od świata"- Emmy Laybourne - recenzja

Monument 14 to książka napisana przez Emmy Laybourne. Łączy ona w sobie cechy powieści przygodowej, science fiction oraz obyczajowej.

Monument 14. Odcięci od świata - Emmy LaybourneNa skutek wypadku samochodowego kilkanaścioro dzieci oraz nastolatków chroni się w supermarkecie, w którym wkrótce włączają się odpowiednie zabezpieczenia i zamieniają go w odcięty od świata bunkier. Ze znalezionego w sklepie odbiornika telewizyjnego grupa młodzieży dowiaduje się o szalejącym na wybrzeżu Stanów Zjednoczonych tsunami, silnych trzęsieniach ziemi, niecodziennych warunkach pogodowych (ciągłe burze, opady gradu), a co najgorsze o wycieku groźnej broni chemicznej z ośrodka wojskowego. 

Czy to początek końca?

 Przekonajcie się sami.

Powieść bardzo mnie wciągnęła. Jej największy plus to szybka, wartka akcja. Nie dało się przy niej nudzić, bardzo trudno było ją odłożyć. Pierwszoosobowa narracja to zdecydowanie świetny pomysł. Wszystkie wydarzenia poznajemy z perspektywy nastolatka Deana. Efekt nie byłby tak wspaniały, gdyby "Monument 14" został napisany w narracji trzecioosobowej. 

Kolejny plus książka otrzymuje za bohaterów. Laybourne stworzyła bardzo realne i skomplikowane postacie. Na pewno każdy wie, jakie to denerwujące, gdy młody bohater powieści robi coś albo zachowuje się tak, jak normalny nastolatek by nie postąpił. Autorka sprawiła, że wszystkie działania i wybory bohaterów były wiarygodne, a nie zbyt dorosłe, ani też nie dziecinne - taki złoty środek.

Dzieło jest naprawdę świetne i polecam je wszystkim nastolatkom, którzy lubią, gdy w książce coś się dzieje. Uważam, że czas przeznaczony na przeczytanie "Monumentu 14" nie był czasem zmarnowanym.   

Z niecierpliwością czekam na drugą część.

Cavallo, 14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebis.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza