tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 19 września 2014

,,Kasia w lochach Ogrodzieńca” - Andrzej Ziemowit Zimowski - recenzja

Księgarnia Warszawska Firma Wydawnicza sprzedam książkę mam do sprzedania 'Kasia w lochach Ogrodzieńca',,Kasia w lochach Ogrodzieńca”  jest kontynuacją przygód bohaterki powieści ,,Kasia i okrutny czarownik” napisanej przez Andrzeja Ziemowita Zimowskiego. Dodatkowym plusem jest to, że książkę można swobodnie czytać bez znajomości części pierwszej – sama sprawdziłam :) .

Kasię można by nazwać normalną dziewczynką, gdyby nie to, że w swoim życiu miała okazję poznać kilka istot nadnaturalnych – krasnoludki, Babę Jagę, smoka Wawelskiego – i się z nimi zaprzyjaźnić. Pewnego dnia wraz z mamą przenosi się z ukochanej Srebrnej Góry do Ogrodzieńca. Nie jest z tego zbytnio zadowolona – w końcu miała w domu przyjaciół – ale, wiedząc, że mama chce tylko jej dobra, zgadza się na wyjazd. Tam poznaje Weronikę, swoją daleką krewną.

Prawdziwy problem pojawia się w momencie gdy Rysiek, brat Weroniki i jego dwaj koledzy włączają pewną grę komputerową,  ,,Gadżinę z planety Wenus”.  Cała trójka zostaje porwana przez okrutnego potwora i wciągnięta do ruin Ogrodzieńca, kryjówki Gadżiny.

Jak można się spodziewać, na pomoc bezradnym chłopcom ruszają Kasia i Weronika. Będą musiały przedrzeć się przez obronę złych postaci z baśni i legend, by uwolnić przyjaciół oraz kilkanaście magicznych istot.

,,Kasia w lochach Ogrodzieńca” jest ciekawą książką, ma jednak kilka wad, na które zwróciłam uwagę. Autor najwyraźniej postanowił obrać sobie za cel douczenie czytelnika – stąd rozmaite notki historyczne, wplecione do fabuły, kazania rodziców. Mamy więc wyraźny kontrast między dobrem a złem, które oczywiście musi przegrać. Odniosłam także wrażenie, że Kasia i Weronika są osobami dość naiwnymi – w każdym doszukują się dobrego serca, robi się im żal złych postaci, które, jakby nie patrzeć, chciały je uwięzić. W dodatku autor ma wyraźne przesłanie – czytajcie polskie bajki i rozpowszechniajcie je. Nie jest to tragiczny pomysł, ale trochę mi nie pasował w dialogach.

Podsumowując, ,,Kasia w lochach Ogrodzieńca” jest idealną książką dla młodszych dzieci. Z całą pewnością spodobają się im niezwykłe przygody dziewczynek i może nawet same sięgną po polskie bajki, by dowiedzieć się czegoś więcej o przedstawionych postaciach.


Ethne, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz