tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 9 września 2014

„Trzy połówki jabłka” - Antonina Kozłowska - recenzja

„Trzy połówki jabłka” to debiutancka powieść dziennikarki i tłumaczki Antoniny Kozłowskiej. Z wykształcenia anglistka, obecnie zajmuje się domem, aktywnie działa na forach dotyczących wychowania dzieci. Pisze o tym, co bliskie przeciętnej trzydziestoletniej mężatce i  matce, dzięki czemu jej powieści są tak brutalnie prawdziwe, przejmująco głębokie oraz zdumiewająco wzruszające.

Trzy połówki jabłka. Książka ma ciekawą, nieszablonową budowę. Akcja rozgrywa się w dwóch płaszczyznach: przeszłości (latach 90.) i teraźniejszości (rok 2005). Powieść podzielona jest na rozdziały „Dawniej” i „Teraz”. Mimo, że momentami narzekałam na zaburzenie chronologii, to lekkość czytania nie pozwoliła mi przerwać czy pominąć tych fragmentów. Autorka genialnie oddała mieszanie się wspomnień z teraźniejszym życiem bohaterki. Napisana prostymi słowami, przykuwa uwagę lotnymi metaforami, lirycznymi porównaniami, błyskotliwymi spostrzeżeniami.

Poznajemy Teresę w dwóch odsłonach. Jako zbuntowana i dojrzewająca licealistka, potem studentka, przeżywa swoje pierwsze miłości, randki, pocałunki. Współczesna Teresa jest ustatkowaną żoną i matką dwójki dzieci, ale kiedy małżeństwo staje się rutyną, a płomień namiętności wypala się, powracają wspomnienia wielkiej miłości sprzed lat. Szczególnie po przypadkowym spotkaniu w tramwaju.
Wielkie życiowe wybory. Niespełnione marzenia. Burza namiętności obok łagodnej stabilności.

„Trzy połówki jabłka” to obyczajowa opowieść o miłości, życiowych wyborach i uwalnianiu się od wydarzeń z przeszłości. Ukazuje także złożoność kobiecej psychiki. Antonina Kozłowska z niezwykłą przenikliwością, delikatnością i autentycznością opisała skomplikowane relacje między ludźmi; zakochanymi, przyjaciółmi, rodzicami i dziećmi. Polecam każdej dorosłej kobiecie. Jestem przekonana, że powieść dostarczy wam przede wszystkim dużo przyjemności z czytania, ale również pomoże odnaleźć się w związkach oraz poradzić sobie z natrętnie powracającymi wspomnieniami.

Serdecznie polecam!

Tania, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Otwarte.

1 komentarz:

  1. Oho, to chyba coś dla mnie. Lubię książki tego typu. Cena też zachęcająca :)

    OdpowiedzUsuń