tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 9 września 2014

"Monument 14: Odcięci od świata" - Emmy Laybourne - recenzja

Emmy Laybourne jest pisarką i autorką, która współpracowała między innymi z Comedy Central i MTV. Pierwszy tom serii "Monument 14" jest debiutem powieściowym, który dobrze wróży jej karierze. Choć pojawiają się szczypty humoru o wiele bliżej mu do przerażającego thrillera niż do komedii.

Monument 14. Odcięci od świata - Emmy LaybourneTego dnia nic nie wskazywało nadchodzącej tragedii.
Nikt w pędzącym do szkoły autobusie pełnym uczniów, nie spodziewał się, że w wyniku zawachań pogody dojdzie do wypadku.
Nikt z pasażerów nie myślał o tym, że może zginąć.
Nikt z ocalonych nie podejrzewał, że jedynym schronieniem okaże się supermarket.

Książka opowiada o grupce nastolatków i dzieci, zamkniętych pośród sklepowych półek, którzy w pełnym nadziei wyczekiwaniu na ratunek, próbują wieść normalne życie. Jednak w obliczu apokalipsy nic nie może być takie jak dawniej.
Zdani tylko na siebie, skazani na tolerowanie swoich humorów i dziwactw, za jedyne okno na świat mając telewizor, dowiadują się o potężnym tsunami, straszliwych burzach gradowych, a także o wycieku broni chemicznej z ośrodka wojskowego. Gdy buzujące hormony łączą się z trującymi oparami, na jaw mogą wyjść skrywane uczucia, miłości czy sympatie a także niechęć i różnice charakterów.

Czy nastolatkowie zdołają pozostać sobą?
Czy w porę nadejdzie pomoc?
A może wezmą sprawy w swoje ręce i zdołają wyrwać się z miejsca, które stało się ich więzieniem?

"Monument 14: Odcięci od świata" zaskakuje realizmem i złożonością świetnie skomponowanych bohaterów i zdarzeń sprawiając, że czytelnik czuje się częścią apokaliptycznej wizji autorki. Całość, widziana oczami Deana, układa się na naszych oczach niczym puzzle.
Podobało mi się, że jest to książka o młodzieży dla młodzieży, która opakowana w przygodową otoczkę niczym cukierek skrywa w sobie wnętrze, przesłanie, które odkrywa się pomiędzy wierszami. Trzeba odnaleźć je samemu i jest to jeden z powodów, dla których warto sięgnąć po pierwszy tom serii "Monument 14".

Myślę, że ta książka jest niczym skomplikowane danie w drogiej restauracji - pięknie podane, zachwycające zapachem i uderzające w kubeczki smakowe tysiącami różnych smaków, które jednak do siebie pasują.
Każdy znajdzie coś dla siebie i dlatego gorąco zachęcam do skosztowania.


                                                                                                         Nika, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebis.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz