tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 9 września 2014

"Żona enkawudzisty" - Mira Jakowienko - recenzja

Żona enkawudzisty. Spowiedź Agnessy Mironowej - Mira Jakowienko  "Żona enkawudzisty" to książka napisana przez Mirę Jakowienko, która uporządkowała i przeredagowała wspomnienia Agnessy Mironowej.

    Agnessa żyła po królewsku. W czasach Wielkiego Głodu i Wielkiego Terroru prowadziła wystawne i bogate życie. Gdy inni walczyli o kawałek chleba, ona przymierzała nowe sukienki i szykowała się na kolejne przyjęcia. Ale i ją w końcu dosięgło piekło. Ta przyzwyczajona do wygód kobieta została zesłana do gułagu. Dzieło, które czytamy jest nie tylko jej świadectwem, ale również wstrząsającą spowiedzią.

     Ta nietypowa biografia jest zachwycająca. Ciekawa i "wciągająca", pełna romantyzmu i wzruszających momentów. Agnessa to kobieta bardzo inteligentna, choć na początku książki wydawać się może, że jest tylko pustą panienką, goniącą za bogactwem i pieniędzmi. Nic bardziej mylnego. Agnessa jest człowiekiem silnego charakteru, niezależnym i bardzo bystrym. Jej wspomnienia czyta się szybko i przyjemnie. Ale nie tylko ona wypowiada się w tym dziele. Dużym plusem są "spojrzenia z zewnątrz", którymi poprzecinana jest "Żona enkawudzisty". Na temat Agnessy wypowiadają się tam różne inne osoby np. jej przyjaciółka Wieroczka, czy sama autorka Mira Jakowienko. Kolejny plus to duża ilość fotografii na kartach książki. Urealniają opisane wydarzenia i pozwalają lepiej sobie wszystko wyobrazić.

     Zachęcam do przeczytania tej książki. Można się z niej wiele dowiedzieć na temat Rosji radzieckiej i życia jakie wiedli ludzie w tamtych czasach.


                                Cavallo, lat 15 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak Horyzont.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz