tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 11 września 2014

„Tylko dzięki miłości” - Bogna Ziembicka – recenzja

Tylko dzięki miłości - Bogna ZiembickaKsiążka Bogny Ziembickiej pisana jest w formie pamiętników dwóch osób: Zuzanny Hulewicz, która straciła w wypadku rodziców, siostrę i teraz opiekuje się nią babcia oraz Joachima von Eberta, zakochanego w Zuzi brata jej koleżanki z poprzedniej szkoły .

Zuzanna jest Polką. Mieszka w Krakowie, uczęszcza do liceum i dużo podróżuje. W książce czytamy o jej szkolnym życiu, o tym jak poznaje nowe przyjaciółki, chodzi do kina i radzi sobie ze stratą najbliższych. Często wyjeżdża do Różan, gdzie jeździ konno, obchodzi święta i pomaga w pracach domowych takich jak, na przykład robienie konfitur. Zuzanna zwiedza również Europę. Razem z nią wyjeżdżamy na Olimpiadę do Berlina czy do koleżanki w Wenecji.

Joachim jest Niemcem, odkąd zobaczył zdjęcie Zuzanny jest w niej zakochany i chciałby ją poznać. Pracuje w Afryce Wschodniej. Opisuje jak zarządza faktorią, poluje oraz jak postrzegani są biali ludzie przez tubylców. Gdy przy pomocy matki udaje mu się poznać pannę Hulewicz jego uczucie pogłębia się.

Sielankę głównych bohaterów przerywa wojna. Zuzanna znów musi sobie radzić z utratą bliskich i żyć w opętanym wojną Krakowie. Różany przepadły i nic już nie będzie takie jak dawniej. Joachim za to musi uciekać, gdyż jako Niemiec bez wątpienia zostałby aresztowany i internowany.

Książka jest bardzo nastrojowa, dobrze się ją czyta. Przejrzysty układ graficzny pozwala się zorientować czyj pamiętnik czytamy w danej chwili. Ponadto w książce zostały umieszczone wycinki gazet, które lepiej pozwalają się wczuć w niesamowity klimat Krakowa lat trzydziestych. Wspomnienia z życia w trakcie wojny są bardzo przejmujące. Opisy, choć nie zawsze, rozbudowane działają na wyobraźnie i pozwalają poczuć nastrój chwili. Minusem może być to, że nie wszystkie wątki zostały w pełni rozwinięte. Zakończenie zmusza do refleksji - jak dalej mogły potoczyć się losy dwójki ludzi tak różnych, ale ostatecznie połączonych miłością, dzięki której udało im się przetrwać nawet wojnę.

Pozycja godna polecenia.


                                                                                                             NiecnyOm,17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Otwarte.

1 komentarz:

  1. Piszemy blog o grach, filmach, książkach i śmiesznych dniach z naszego życia. Wpadnij a na pewno znajdziesz coś dla siebie.
    saint-trinity666.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń