tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 11 września 2014

"W słusznej sprawie" - Diane Chamberlain - recenzja

Diane Chamberlain jest jedną z tych autorek, które tworzą książki na długo pozostające w pamięci.  Urodzona w Ameryce pisarka ma na swoim koncie wiele znanych powieści, często poruszających trudne kwestie dotyczące miłości czy społeczeństwa.


W słusznej sprawie - Diane Chamberlain Do takich pozycji należy najnowsza książka Diane Chamberlain pt. "W słusznej sprawie". Odnosząc się do rzeczywistych wydarzeń z lat 60. pisarka opowiada dramatyczną historię Ivy.
Rok 1960. Piętnastoletnia Ivy, wraz z babcią, siedemnastoletnią siostrą Mary Elle i dwuletnim siostrzeńcem, żyją na farmie w skrajnej biedzie. Dziewczyna codziennie ciężko pracuje w zamian za przysłowiową miskę zupy i zakwaterowanie w nędznej chatce. Rodzinom w takich patologicznych warunkach pomaga opieka społeczna; w tym Jane – nowo zatrudniona młodziutka kobieta, sama borykająca się z własnymi problemami, która staje twarzą w twarz z szarą i brutalną rzeczywistością. W szczególności trudno zrozumieć jej praktykę popularną w tamtych czasach w rodzinach patologicznych. Praktyką tą jest sterylizacja, której poddawano kobiety i młode dziewczyny (nawet dwunastoletnie!) z powodu zbyt niskiego poziomu inteligencji, epilepsji czy rozwiązłości. Nadużywany zabieg często przeprowadzano na kobietach bez ich wiedzy, odbierając im szansę na kolejne potomstwo.

Okazuje się, że tak właśnie stało się w przypadku Mary Elle.


Jednak Ivy nic nie wie o sterylizacji i żyje stosunkowo spokojnie w swoim ograniczonymi i dość trudnym światku. Snuje plany na przyszłość; jest zakochana. Ale potem w jej życiu następuje dramatyczny zwrot. Zachodzi w ciążę, a państwo ma zamiar "uchronić" ją przed następnymi.
                Jak skończy się jej dramatyczna walka o lepszą przyszłość i dużą rodzinę? 
                Czy obcy mają prawo decydować o niewinnym życiu?    
                 Do jakiego wyboru doprowadzi Jane jej własne sumienie?

 Fenomenem tej książki jest jej drugie dno  - problem sterylizacji przedstawiony przez Diane Chamberlain wcale nie jest taki jednoznaczny. W swoim założeniu program Eugeniki skierowany był do rodzin patologicznych, miał pomóc kobietom w kontroli urodzeń i prowadzić do lepszego życia i matek i dzieci. I w wielu wypadkach faktycznie miało to miejsce. Ale zdarzały się przypadki tak dramatyczne jak przypadek Ivy, która musiała walczyć o własne szczęście i życie nienarodzonych jeszcze dzieci.


Oparta na faktach  powieść napisana jest barwnym językiem, a styl został doskonale dopasowany do realiów lat 60. Bawi i wzrusza, pokazuje jak stawić czoła własnym problemom. Bardzo autentyczna, zmuszająca do myślenia i zdecydowanie warta przeczytania.

Serdecznie polecam!

Pauline Veronique, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz