tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 9 października 2014

"Galop' 44" - Monika Kowaleczko-Szumowska - recenzja

Okładka książki Galop ’44Mikołaj czuje się wyjątkowo dobrze w murach Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzając po raz kolejny stałą ekspozycję postanawia poczuć raz jeszcze, jak to było przedostawać się kanałami. Okazuje się, że  ciemna otchłań prowadzi prosto do sierpnia '44 roku, na ulice walczącej Warszawy. Niezrażony tym chłopak rusza na pomoc Powstańcom. 

W tym samym momencie, kilkadziesiąt lat później, Wojtek zaczyna poszukiwania brata i w konsekwencji także on trafia do czasu Powstania Warszawskiego. Rozdzieleni na ulicach walczącego miasta chłopcy muszą odnaleźć się w trudnych czasach.  Celem Wojtka jest przede wszystkim odszukanie brata i powrót do ich czasów.  Mikołaj jednak nie jest do tego taki skłonny. Chłopcy błyskawicznie muszą zaaklimatyzować się w realiach wojny, co trudniejsze okazuje się dla Wojtka. 

Książka bardzo mi się spodobała dlatego, że jest świetnym sposobem na przybliżenie Powstania Warszawskiego. Autorka, Monika Kowaleczko- Szumowska, pracuje w Muzeum Powstania Warszawskiego, co na pewno sprzyjało stworzeniu tak realnego i przystępnego obrazu wojny. Wprowadzenie motywów miłości oraz niezwykłych przyjaźni, zawartych pod ostrzałem kul, stwarza świetną powieść młodzieżową, która bawi i wzrusza, a przede wszystkim przejmuje. Niezwykłe przygody i obrazy walki, trzymają w napięciu, tym bardziej kiedy uświadomimy sobie, że to wszystko inspirowane jest prawdziwymi wydarzeniami.


Podoba mi się to, że książka napisana jest ponad konfliktem o słuszność i bezsensowność Powstania. Pokazuje mentalność ludzi, którzy po prostu czuli, że muszą walczyć, za wszelką cenę, muszą się bronić i atakować dopóki jest nadzieja.   

Galop '44 to świetnie napisana historia, która w niezwykły sposób oddaje klimat Walczącej Warszawy. Jest pozycją zarówno dla dziewczyn jak i chłopców, młodszych i starszych. Polecam ją nie tylko pasjonatom historii, ponieważ styl jakim jest napisana, przystępny jest dla każdego. Monika Kowaleczko- Szumowska stworzyła niezwykłą opowieść, która wzrusza oraz wpływa na poczucie dumy i patriotyzmu.


Ciri, 16 lat 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Egmont. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz