tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 24 listopada 2014

„Hopeless” - Colleen Hoover - recenzja

Autorka nie jest jeszcze zbyt dobrze znana w Polsce (niestety!). Od stycznia 2012 wydała osiem powieści, z czego na język polski przetłumaczone zostały tylko dwie: „Pułapka uczuć” i właśnie „Hopeless”. Hoover jest przedstawicielką nurtu New Adult. Jej książki opowiadają historie młodych ludzi doświadczonych przez los, z niezwykłą delikatnością podkreślając ich uczucia. Życie codzienne nastolatków przeplata się z traumatycznymi wydarzeniami, co sprawia, że książki tego typu są kierowane zarówno do dorastających, jak i dojrzałych czytelników.

Okładka książki HopelessGdy Sky miała trzy lata została adoptowana przez Karen, która ustaliła nietypowe zasady wychowania. Nie używają telewizora, radia, internetu, telefonu, a dziewczyna uczy się w domu. Ma jednak pełną swobodę w używaniu samochodu i może sama decydować o wszystkich swoich wyjściach ze znajomymi, szczególnie z Six - przyjaciółką mieszkającą w sąsiedztwie. Brzmi jak życie z bajki?

Prawie siedemnastoletnia Sky podejmuje decyzję o kontynuacji nauki w szkole publicznej. Kilka dni przed rozpoczęciem roku Six wyjeżdża na wymianę, a bohaterka poznaje tajemniczego Holdera. Chociaż na brak chłopców w swoim nastoletnim życiu Sky nie może narzekać, nowo poznany kolega wywołuje u niej dziwne reakcje. Motylki w brzuchu, szybsze bicie serca. Kim tak naprawdę jest tajemniczy chłopak?
Znajomość z Holderem układa się nieprzewidywanie. Podobnie zaskakujące okazuje się życie szkolne. Po pewnym czasie Sky odkrywa straszną tajemnicę z dzieciństwa. Jak poradzi sobie z wydarzeniami z przeszłości?
  
„Hopeless” to wspaniała książka o dojrzewaniu, umiejętności pokonywania przeciwności i akceptowaniu przeszłości. Mimo niezbyt oszałamiającego początku, nie jest to zwyczajna opowiastka o nastoletniej miłości!  Colleen Hoover stworzyła genialny, poruszający czytelnika bestseller.

Prawdą jest, że nie należy oceniać książki po okładce.  Jeżeli (tak jak mnie) spodoba się wam ten piękny czarno-biały szkic na oprawce – niedługo pozostaniecie pod jego wrażeniem. Mniej-więcej do końca pierwszego rozdziału, kiedy wpadniecie w zachwyt nad samą lekturą. Ta zjawiskowa okładka zapowiada cudowną powieść! Nieprzypadkowym zabiegiem jest również pozostawienie oryginalnego tytułu powieści.

Autorka w niezwykle przejmujący sposób opisała uczucia, przeżycia bohaterów. Akcja jest pełna zaskakujących zwrotów akcji oraz szokujących odkryć, które łączą wszystkie wątki. „Hopeless” ma w sobie to coś, czego oczekujemy od wartościowej lektury: hipnotyzuje tak, że nie chcesz się oderwać od czytania - nawet na chwilę. A po zakończeniu wstrząsa, wzrusza, przeszywa, nie dając o sobie zapomnieć. Głęboko zapada w pamięć a raczej w serce. To książka do której będziecie chcieli wrócić.

Jestem przekonana, że „Hopeless” spodoba się wszystkim czytelnikom, niezależnie od preferencji literackich. Szczerze polecam!


Tania, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Otwarte. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza