tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 2 marca 2015

"Monument 14 - Niebo w ogniu" - Emmy Laybourne - recenzja

   "Monument 14 - Niebo w ogniu" jest drugą częścią serii "Monument 14" napisanej przez debiutującą pisarkę Emmy Laybourne.


Okładka książki Monument 14. Niebo w ogniuWyobraź sobie ogromną falę tsunami zalewająca twój kraj oraz wybuch ogromnej bazy wojskowej, który spowodował przedostanie się szkodliwych chemikaliów do atmosfery. Nadchodzi apokalipsa, z której skutkami zmierzyć się musi grupka przerażonych nastolatków. W tym tomie dotychczas zgrana paczka przyjaciół rozdziela się. Dean postanawia zostać w supermarkecie z Astrid i maluchami, natomiast Alex i reszta grupy wyruszają na ewakuację do Denver. Podróż nie będzie jednak przyjemna - opuszczone ulice oraz grasujący po nich oszalali ludzie stanowią poważne niebezpieczeństwo. Mimo to pozostanie w sklepie również nie zapowiada się kolorowo, można być pewnym, że nic nie obejdzie się bez komplikacji. Czy grupa nastolatków jest w stanie przeżyć? Przekonajcie się sami.
   
Zachęcam wszystkich do sięgnięcia po tę powieść. Akcja jest szybka, wartka i "wciągająca", autorka do perfekcji opanowała trzymanie czytelników w napięciu. Kolejny plus to krótkie wprowadzenie na początku. Nawet bez czytania pierwszej części po przejrzeniu wstępu, czyli listu Alexa, zostaje się mniej więcej wprowadzonym w wydarzenia. Bohaterowie są bardzo autentyczni i wiarygodni w swoich postępowaniach. Nie czytam o niezwykle dojrzałych, jak na swój wiek herosach. Jest to po prostu grupka przestraszonych, niekiedy egoistycznych, walczących o przetrwanie nastolatków. Przyzwyczaiłam się, że zwykle postaciom w książkach brakuje naturalności, są wyidealizowani i wręcz irytujący w swojej perfekcyjności, więc bardzo pozytywnie mnie to zaskoczyło. Pozycja jest również bardzo niestandardowa i nieschematyczna. Odrobinę przypominało mi "Gone - Zniknęli" (na pewno spodoba się fanom tej serii), ale mimo wszystko różnica jest bardzo znacząca. "Monument 14" napisany jest w sposób plastyczny, mimo, że opisy są krótkie, aby nie hamować akcji. Czytając, widziałam wszystko przed oczami - na podstawie tej powieści bardzo łatwo byłoby nakręcić film. Więc kto wie? Może kiedyś ujrzycie ogromny plakat z napisem "Monument 14 - Już w kinach"?

Serdecznie zachęcam do przeczytania tej książki szczególnie tych wszystkich, którzy szukają dzieł niestandardowych i z szybką akcją.


                                       Cavallo, lat 15

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebis. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz