tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 3 marca 2015

,,Obudź się i śnij/ Tchorosty i inne wytchnienia" - Ian R. MacLeod - recenzja

Do książki podeszłam z dużym entuzjazmem mimo jej sporej objętości. Z opisów umieszczonych z tyłu i na początku książki możemy się dowiedzieć, że będzie to 7 opowiadań/nowel osadzonych w alternatywnej rzeczywistości. I tutaj zaczyna się problem. Bo o ile wydarzenia są jeszcze w miarę ciekawe, to zrozumienie innego świata, nowych nazw, osób, miejsc i relacji jest bardzo uciążliwe i kłopotliwe. 

Książkę zaczyna opowiadanie o Dżalili - młodej dziewczynie, która wraz z trzema matkami (krwi, więzi i rozumu) przeprowadza się z płaskowyżu Tabuthal do miasta Al Dżanb. Dziewczyna nie może odnaleźć się w nowym miejscu, nie może uwierzyć w to, że pogoda się zmienia, a w dodatku sama zaczyna kaszleć dziwną, zieloną mazią. Potem następuje seria jeszcze dziwniejszych wydarzeń, Dżalili poznaje pierwszego w swoim życiu mężczyznę i sprawy jeszcze bardziej się komplikują. A to dopiero pierwsza opowieść.

Mimo tego, że lubię książki dziwne, niecodzienne, nieco "inne", ta nie przypadła mi do gustu. Wszystko wydaje się być bardzo chaotyczne: postacie, zdarzenia. Mają one niewielkie powiązania ze światem rzeczywistym, można się tu dopatrywać dojrzewającej dziewczynki, która nie wie co się dzieje z jej ciałem i poszukuje własnej tożsamości, jednak trzeba się wysilić. Do tego wszystkiego książka jest bardzo długa i przebrnięcie przez pierwsze strony dziwacznych wydarzeń jest sporym wysiłkiem. Możliwe, że po prostu nie dostrzegam geniuszu tej książki, ale trzy matki i np. pora rakiet zamiast lata absolutnie do mnie nie przemawiają. 


Sheri, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MAG.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz