tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

"Dziewczyna, która kochała kamelie" – Julie Kavanagh - recenzja

Okładka książki Dziewczyna, która kochała kamelie. Życie i legenda Marie DuplessisMarie Duplessis nie miała łatwego dzieciństwa. Żyjąc w pierwszej połowie XIX wieku we Francji klepała biedę i jedynie marzyła, by móc prowadzić inny tryb życia. Bogatszy. Pełen balów, spotkań oraz wyjść do teatru. Miała jednakże klucz do furtki otwierającej jej drogę do bogactwa – urodę. Marie była tak czarującą istotą, że mężczyźni, w różnym wieku, pragnęli spędzić z nią choć chwilę. Chcieli ją rozpieszczać – dawali jej cenne prezenty, zabierali do teatrów… A Marie z tego korzystała. 
    
Miała jedną zasadę: żyć chwilą i nie zastanawiać się głębiej nad życiem. Niestety tych chwil miała niewiele – zmarła w wieku 23 lat na, nieuleczalną wtedy, gruźlicę. Jednakże mimo, że już dawno została pogrzebana, jej historia nie do końca jest jasna. Historycy próbują zmierzyć się z życiem damy kameliowej, lecz ona ma jeszcze wiele tajemnic.
   
Julie Kavanagh zagłębiła się w historię francuskiej kurtyzany i na 300 stronach Dziewczyny, która kochała kamelie udało jej się odmalować fascynujący portret tej kobiety. W ciągu pięciu lat pisarka zdołała dotrzeć do prawie zapomnianych źródeł i stworzyć tę książkę. Moim zdaniem jest to naprawdę pozycja godna uwagi dla koneserów XIX - wiecznego Paryża. Z całą pewnością odnajdą nowe, fascynujące fakty o tym okresie, zarówno z zakresu mody, jak i teatru oraz codziennego życia. Na kartach tej historii poznajemy również inne wspaniałe postacie np. Franciszek Liszt i Aleksander Dumas (syn). Po przeczytaniu książki ich wizerunek zostaje bardziej przybliżony czytelnikowi.
   
Minusem Dziewczyny, która kochała kamelie jest zbyt dużo nazwisk, które niestety, niektórych mogą zniechęcić. Jeśli jednak czytelnik skupi się na początku, to później po prostu ,,pochłania” całą historię. Moja rada jest więc taka, by nie zrażać się do tych nazwisk i zagłębić się w życie damy kameliowej.

                
Nikki, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

1 komentarz:

  1. Hej! Nominowałam Cię do LBA :)
    Więcej tutaj: http://biblioteczka-blanki.blogspot.com/2015/04/liebster-blog-award.html
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń