tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 16 kwietnia 2015

„Talon” - Julie Kagawa - - recenzja

Okładka książki TalonJulie Kagawa urodziła się w Kalifornii, ale tam nie przydarzyło jej się nic ekscytującego. Więc kiedy miała dziewięć lat, przeprowadziła się z rodzicami na Hawaje. Tu, nie zważając na huragany i rekiny, mnóstwo czytała – ku utrapieniu nauczycieli, którzy odbierali jej powieści schowane pod podręcznikiem do matematyki. Później, gdy pracowała w księgarniach, kierownicy złościli się, przyłapując ją na lekturze książek, które powinna ustawiać na półkach. Jej pasja przerodziła się sukces, gdy ukazał się „Żelazny król” – tom 1 mrocznej i romantycznej trylogii wypełnionej akcją, przygodą, humorem i groźną magią.

Julie Kagawa zawsze lubiła baśnie, zwłaszcza te, w których elfy nie są uroczymi skrzydlatymi istotkami. W „Żelaznym królu” połączyła wątki „Snu nocy letniej”, „Alicji w Krainie Czarów”, „Opowieści z Narnii” i powołała do życia zupełnie nową rasę elfów, zrodzoną z ludzkich marzeń o technologii i postępie. Jej bogaty, dziwny świat żelaznych elfów, który przemierza silna i niezależna Meghan Chase, przenika się z naszym, choć ich nie widzimy. Ale one widzą nas... Jednakże teraz pisarka tworzy zupełnie nową serię. Serię o smokach, na które też nikt nigdy nie patrzył z takiej perspektywy...

Ember Hill z pozoru wydaje się być zwyczajną, śliczną nastolatką. Młodziutka dziewczyna, z burzą rudych włosów i zielonymi przeszywającymi oczami kryje jednak niejedną tajemnicę... Pod tą ludzką powierzchownością kryje się bowiem prawdziwa smoczyca. I to nie jest przenośnia. Wielka, piękna, czerwona smoczyca, która najbardziej na świecie kocha latać i nie rozumie dlaczego Talon wciąż zakazuje jej tych wspaniałych przeżyć. Jej brat bliźniak, Dante, niejednokrotnie usiłuje uspokoić jej silną osobowość, ale... Sprawa komplikuje się, gdy jej ludzka postać zakochuje się w tylko z pozoru zwykłym chłopaku... Garrett jest, niestety, członkiem Zakonu Świętego Jerzego, czyli największego wroga smoków... Jedno i drugie nie wie o podwójnym życiu, jakie oboje prowadzą... Przez cały ten czas Ember i Garrett szkoleni są ku swemu przeznaczeniu, które z czasem wydaje im się być coraz bardziej niepożądane...

Jak to możliwe, że Ember jest w stanie ulegać ludzkim słabościom?
Czy Dante okaże się lojalnym bratem i pomoże siostrze w ukrywaniu nieprawdopodobnej miłości?
I kim właściwie jest Riley? Jaką rolę odegra w życiu zagubionej i okłamywanej smoczycy?
Czy prawda, jaką od niego pozna, zmieni jej nastawienie do Organizacji?
No i najważniejsze. Którego z mężczyzn wybierze ludzka Ember, a którego jej smoczyca..?

Na te i caaałe mnóstwo innych pytań musicie sami znaleźć odpowiedź w tej wciągającej i porywającej powieści. Ostatnio zaczęłam czytać bardzo dużo książek o tematyce fantastycznej, niby już wcześniej mi się to często zdarzało, ale w ciągu ostatniego miesiąca czytałam takich bardzo wiele i... Muszę przyznać, że „Talon” wybija się wśród nich bardzo na plus. Czytaliście może „Anioła” L.A. Weatherly? Jeżeli tak, to na pewno pamiętacie tekst widniejący na tylnej okładce „Stephenie Meyer stworzyła na nowo wampira. Eoin Colfer stworzył na nowo wróżkę. L. A. Weatherly stworzyła na nowo anioła.” Zgadzam się z całym tym tekstem, ale dopisałabym tam jedno zdanie „Julie Kagawa stworzyła na nowo smoka.” Wtedy dopiero tekst byłby kompletny. Naprawdę serdecznie zachęcam do przeczytania tej niesamowitej książki. 

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że to kolejna fantastyka osadzona w nieco średniowiecznych realiach. Nic bardziej mylnego. Realizm miejscowości położonej nad oceanem, nazwanej malowniczo „Crescent Beach” pełnej typowych turystów, nastolatków głodnych wrażeń i przygód, a także gwałtownych romansów niesamowicie dodaje uroku „Talonowi”, szczególnie w połączeniu z opisami morderczych treningów, jakim smoki i żołnierze są poddawani. Tak więc jeżeli macie ochotę na sporą dawkę romansu, brutalności i przebiegłości, a przede wszystkim SMOKÓW, to koniecznie jak najszybciej przeczytajcie tę pozycję, a na pewno nie pożałujecie! Mnie natomiast pozostało tylko czekać na następny tom... „Rogue”, ukaż się w Polsce jak najszybciej, proszę!


3sorrow, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MIRA. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz