tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 15 kwietnia 2015

"Wiem o tobie wszystko" – Claire Kendal - recenzja

Okładka książki Wiem o tobie wszystkoNa początku byli celebryci, teraz przychodzi pora na zwykłych ludzi. Przychodzi pora na Ciebie.
    
Stalking. Na pewno już wcześniej słyszałeś ten termin. Dla jeszcze niewtajemniczonych – jest to po prostu nękanie, czynienie piekła z normalnego życia. Z tym właśnie musi się zmierzyć trzydziestoletnia Clarissa. Każdego dnia czuje się coraz bardziej obserwowana i osaczona. Przez kogo? Przez cenionego ,,kolegę” z pracy. Kobieta wie, że musi mieć mocne dowody by móc raz na zawsze pozbyć się prześladowcy, ale jak ma je zdobyć, skoro ciągle czuje na plecach jego wzrok? Jej ,,adorator” ciągle przesyła jej prezenty np. kwiaty i czekoladki. Można zadać pytanie: Co w tym złego? Niech korzysta. Ale trzeba dodać, że do każdego upominku jest dołączony dwuznaczny liścik. A miłe prezenty są przeplatane co najmniej przerażającymi np. pociętymi kawałkami jej bielizny. Clarissa boi się coraz bardziej. Jednocześnie bierze udział w sprawie o brutalny gwałt jako świadek przysięgły. A obrońcy zrobią wszystko, nawet zmienią prawdę, byle tylko ich bogaci klienci byli zadowoleni.
    
Wiem o tobie wszystko to thriller psychologiczny, który wciąga już od pierwszych stron. Czytelnik ma szansę utożsamić się z główną bohaterką i może bardzo mocno przeżyć jej strach i przerażanie. Myślę, że szczególnie wstrząsająca może być ta powieść dla młodych kobiet, które często nie wiedzą jak bronić się przed stalkerami. Wbrew powszechnej opinii, natychmiastowe zgłoszenie tego na policji, może pogorszyć sprawę. Dlatego warto przeczytać tą książkę, by choć mieć podstawowe wiadomości na temat zachowania w takiej sytuacji. Jest to o tyle ważne, że zręczny stalker może nam naprawdę zatruć życie, a w niektórych przypadkach nawet pozbawić życia.
    
Powieść jest pisana lekkim piórem, czyta się więc bardzo szybko. Akcja jest obfita w dość przerażające momenty, które mogą zmrozić czytelnikowi krew w żyłach. Czytanie tej pozycji wieczorem może być sprawcą naszego późniejszego niewyspania, bo naprawdę trudno jest opuścić Clarissę – ma się wrażenie, że pod naszą ,,nieobecność” prześladowca dopadnie ją.
   
Na pochwałę zasługuje również oprawa graficzna książki. Już od okładki jesteśmy wprowadzani w ciemną sieć intryg tworzoną przez stalkera.
    
Gorąco polecam Wiem o tobie wszystko, bo to doskonale napisany thriller mogący uświadomić wiele osób, a nawet uchronić je przed potencjalnym zagrożeniem.
    
Claire Kendal urodziła się w USA, dorastała w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka do dziś. Wykłada literaturę angielską, prowadzi także kursy pisarskie. Wiem o tobie wszystko jest jej pierwszą powieścią, została już przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków. Zachęcona entuzjastycznym przyjęciem, z jakim spotkała się jej debiutancka książka, Kendal pracuje nad kolejnym thrillerem psychologicznym.

Nikki, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Akurat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz