tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 8 czerwca 2015

"Bolek i Lolek. Straszne skutki oglądania telewizji" - Maciej Wojtyszko - recenzja

Co kilkuletnie dzieci robią po powrocie ze szkoły lub przedszkola? Kiedyś wychodziły na pole, bawiły się w podchody i grały w klasy. Chłopcy kopali piłkę, a dziewczynki skakały na gumie, albo wyprowadzały swoje lalki na spacer. Od jakiegoś czasu to się zmieniło. Place zabaw są okupowane przez babcie z najmniejszymi dziećmi, ale co z resztą. Skoro na osiedlach widać coraz mniej dzieciaków, to co się z nimi dzieje? Tak! Siadają przed komputerem i wbijają kolejny level w nowo odkrytej grze lub spędzają długie godziny przed ekranem telewizora. 

Historia Bolka i Lolka napisana przez Macieja Wojtyszko daje do myślenia małym amatorom rozrywek telewizyjnych. Dowiemy się co mają wspólnego dinozaury z torpedą i szafa z potworami.

Książeczka jest krótka i czyta się ją dosłownie kilka minut. Proste zdania i zwięzła fabuła zachwycą każdego małego czytelnika, a raczej słuchacza, gdy to mama będzie czytać na głos jedną z przygód naszych bohaterów.
Jest to typowa bajeczka dla dzieci napisana przyjemnym językiem. Nie znajdą tutaj dla siebie nic ciekawego fani bogatej językowo lektury, bo przecież kilkulatki nie są aż tak wymagający, a to właśnie najprostsze zdania do nich przemawiają, z czego autor wywiązał się bez zastrzeżeń.

Kolorowe obrazki przyciągają wzrok i urozmaicają historię Bolka i Lolka. Wizja przerażonych chłopców, głuchej babci i potworów pobudza wyobraźnię. Kilkulatek uczący się czytać, lub będący zupełnie na bakier z literkami, bez problemu odnajdzie się w historii właśnie dzięki ilustracjom.


Ananaska, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz