tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 15 czerwca 2015

„Mroczny zakątek” - Gillian Flynn - recenzja

Gillian Flynn jest amerykańską pisarką i publicystką telewizyjną. Napisała trzy bestsellerowe powieści kryminalne. Jej debiut „Ostre przedmioty” z 2006 roku był wielokrotnie nagradzany, a „Mroczny zakątek” został wybrany najlepszą książką roku według „Publisher’s Weekly”, ulubioną książką krytyków „New York Times’a” i „Chicago Tribune”. Powieści Flynn cieszą się dużą popularnością, były wydane i przetłumaczone w wielu krajach świata. 

Okładka książki Mroczny zakątekGłówna bohaterka powieści - Libby Day w dzieciństwie doświadczyła strasznej traumy. W styczniu 1985 roku ktoś zabił jej dwie starsze siostry i matkę na ich własnej farmie. Jako jedyna ocalała, zeznaje na podstawie swoich niejasnych wspomnień i obciąża swojego piętnastoletniego brata Bena – nastolatka niedogadującego się z rodziną, odrzuconego przez rówieśników i podejrzewanego o powiązania z satanistami. Chłopak zostaje skazany na dożywocie. Libby była umieszczana w wielu rodzinach zastępczych, głównie u dalekich krewnych. Nie potrafiła jednak żyć normalnie. Często wyrządzała krzywdę ludziom którzy podjęli się nad nią opieki.

Dwadzieścia pięć lat po bestialskiej zbrodni Libby ma trzydzieści jeden lat. Wyrosła na opryskliwą, zgorzkniałą, wyrachowaną, niepotrafiącą zaufać innym osobę, która nie ma oporów żeby coś ukraść. Nie chce wspominać zbrodni. Żyje samotnie, utrzymuje się z datków ludzi, którzy przejęci tym co ją spotkało postanowili utworzyć dla niej fundusz. Niestety pieniądze się kończą, niedługo zostanie bez środków do życia. Z opresji wyciąga ją Klubu Kryminalnych Ciekawostek, organizacja, która bada nierozwiązane, tajemnicze sprawy kryminalne. Zainteresowani rodziną Libby postanawiają dowieść, że Ben jest niewinny, Libby została zmanipulowana i prawda jest zupełnie inna niż ona pamięta. Za współpracę proponują jej pieniądze. Mimo negatywnego nastawienia napędzana chciwością i wizją łatwego zarobku kobieta zgadza się. Niechętnie odgrzebuje stare sprawy i przypomina sobie swoją rodzinę oraz styczniową noc kiedy doszło do mordu. Musi również odnaleźć swojego ojca Runnera, podejrzanego o dokonanie zbrodni pijaka i hazardzistę, który porzucił ich rodzinę. Jednak zanim Libby dotrze do prawdy będzie musiała przebrnąć przez wiele fałszywych poszlak oraz spotkać się z wieloma osobami powiązanymi  z jej bratem. Wgląd w przeszłość odkrywa nowe sprawy, o których dotychczas nie miała pojęcia. Do samego końca autorka nie odkrywa prawdy i trzyma czytelnika w niepewności.

Autorka skupia się na Libby, Benie oraz ich matce Patty. Ich portrety psychologiczne są pogłębione, poznajemy dokładnie ich historie oraz charaktery, a także motywy, którymi się kierują. Mimo to Flynn szczegółowo opisuje również postaci epizodyczne. Libby to wyrazista bohaterka. Nie jest wyidealizowana. Przeszłość ją ukształtowała, odciskając piętno na jej wyglądzie i charakterze. Jednak choć jest pełna wad i ma paskudny, odstręczający charakter budzi fascynacje. Czytelnik poznając jej poczynania oraz historię wspiera ją i chce poznać prawdę bardziej niż ona. Dużym plusem jest również narracja prowadzona z perspektywy trzech osób. Libby opowiada o współczesnych wydarzeniach, które są poprzeplatane retrospekcjami Bena i Patty opisującymi wydarzenia z 1985 roku. Krwawa, niewyjaśniona zbrodnia, mozolne przedzieranie się do prawdy oraz mroczny klimat tworzą wymyślną, wciągającą fabułę.

„Mroczny zakątek” to intrygująca, świetnie napisana powieść. Historia, która opisała Flynn wręcz zwala z nóg i bardzo mocno wpływa na emocje czytelnika, a po przeczytaniu na długo zostaje w pamięci. Książka godna polecenia.


                                                                                                                                      NiecnyOm, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza