tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 2 października 2015

”Zagadka salamandry” - Jørn Lier Horsta - recenzja

"Cecilia Gaathe nigdy wcześniej nie widziała martwego człowieka. Aż do tej pory.”

Okładka książki Zagadka salamandryTajemnica, śmierć i salamandra, czy to ma sens? Według mnie nie miało, ale dzięki książce Jørna Liera Horsta pt.:”Zagadka Salamandry” przekonacie się, że jednak coś w tym jest.

Kiedy Cecilia Gaathe znajduje martwego mężczyznę nad Zatoką Okrętów, tam gdzie rok temu została znaleziona jej matka, jest przerażona. Jednak pomaga jej nowo przybyły mieszkaniec miasta - Leo i wzywa pomoc. Chłopiec wprowadza się do pensjonatu ojca Cecilii, w którym jego matka ma pracować. Jest podejrzliwy co do śmierci mężczyzny na plaży i razem z Cecilią, jej koleżanką Uną oraz  psem Egonem zaczynają śledztwo dotyczące zmarłego mężczyzny. 

Kiedy zostaje okradziony hangar ojca Uny, a do pensjonatu wprowadza się kilku podejrzanych typów przyjaciele nie czują się już tak bezpiecznie. Starają się dokumentować każdy szczegół dotyczący nowo przybyłych gości robiąc im fotki. Dwóch śliskich  obcokrajowców wynajmuje wieczorem łódź i płyną na wysepkę, gdzie rozbiła się łódź zmarłego mężczyzny z plaży. Dokładnie przeszukują pokład, co nie umyka czujnym oczom naszych bohaterów, którzy z dnia na dzień stają się coraz bardziej spostrzegawczy. Po powrocie decydują się przeszukać pokoje dwójki gości z zagranicy i znajdują plik pieniędzy ukryty pod łóżkiem. Kiedy wracają ojciec Cecilii przedstawia im nowych klientów pensjonatu, którzy wydają się jeszcze bardziej podejrzani. Detektywi zauważają także dziwne zachowanie mieszkającego tam już od dłuższego czasu, Duńczyka. 

Czy sprawa ze śmiercią na plaży się rozwiąże? 
A może jeszcze bardziej skomplikuje? 
Kto okaże się przestępcą? Przeczytaj!

Bardzo podobała mi się ta książka. Czytało się ją z łatwością, a masa nierozwiązanych zagadek i tajemnic jeszcze bardziej zachęcało mnie do dalszej lektury. Jørn Lier Horsta wykazał się niesamowitą sztuką przedstawiania fabuły w lekko poplątany sposób, ale jasno i czytelnie. Jest on nie tylko pisarzem, ale także policjantem, który z widoczną łatwością przelewa swoje doświadczenie zawodowe na papier.

Zachęcam także do przeczytania reszty z serii CLUE m.in. „Zagadkę zegara Maltańskiego”

Polecam

Monia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Smak Słowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz