tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 8 grudnia 2015

"Podwójne życie Pat" - Jo Walton - recenzja

Okładka książki Podwójne życie Pat
Pierwsza połowa XX wieku w Anglii. Wszystko układało się dobrze, do momentu, gdy poznała Marka. Młodzieńcze zakochanie, śmierć bliskich i wyjazd do szkoły w Kornwalii, to jedyne kilkanaście lat, które teraz, z perspektywy 2015 roku, wydają się pewne. Potem poznała jego, mężczyznę, który po jednej wspólnie spędzonej nocy poprosił ją o rękę. Oczarował ją, bo kogo by nie urzekł zagubiony młodzieniec pałający tak gorącym, acz opanowanym uczuciem, jak on? Pisali listy miłosne,  planowali ślub na “za cztery lata”, gdy Mark zdobędzie dyplom, a Pat zdąży się nacieszyć pracą wśród dziewcząt. Wydawać by się mogło, że to aż nazbyt odległe plany, które nie miały prawa dojść do skutku. Po jakimś czasie Patty dostaje pilny telefon. To on. Mówi, że jego plany legły w gruzach. Co teraz?

  1. Patty zapewni narzeczonego o swojej miłości, rzuci pracę i odda się obowiązkom żony i matki przy boku niezbyt bogatego ukochanego.

Albo...

  1. Patty dojdzie do wniosku, że całe to zamieszanie z narzeczeństwem było niepotrzebne, a Mark to nie mężczyzna dla niej. Spakuje swoje rzeczy i razem z przyjaciółką z internatu wyjedzie na południe Europy i rozpocznie nowy rozdział w swoim życiu.

Którą opcję wybierze Patty? Nie będę was trzymać w niepewności. Obie! Dobrze widzicie. Czy to możliwe? Dzięki Jo Walton teraz już tak.

Ursula K. Le Guin, autorka bestsellerowego „Ziemiomorza”, porównała tę książkę do „Wyboru Zofii”. Ciężko się z nią nie zgodzić. Tak poplątanej filozoficznej paplaniny, która mimo wszystko ma dość głęboki sens, nie spotkałam nigdzie indziej. „Wybór Zofii”, tak jak i „Podwójne życie Pat” nie ogranicza się do jednej linii życia. Ma ich nieskończenie wiele! Przecież jedynym, co daje autorowi jakiekolwiek ramy jest jego wyobraźnia, czemu tego nie wykorzystać?

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Język nawiązuje do XX wieku i wprowadza w klimat prostych sukni i ostatnich pokoleń aranżowanych małżeństw. Nie jest to typowa obyczajówka opowiadająca o usłanym różami życiu we własnym domku na wsi. To historia wyjątkowego papierowego życia, które chcąc nie chcąc, dostaje się do naszego świata i każdego, kogo spotka, wciąga na długie godziny (tak właśnie było w moim przypadku).

Ta książka jest jednym wielkim szaleństwem. Pomieszaniem z pogmatwaniem. Jakim cudem bohaterka może mieć dwa życia na raz?! Nadal samej ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Dlatego gorąco zachęcam do lektury jedynej w swoim rodzaju historii kobiety, która żyła dwa razy. Sami poznajcie odpowiedź na to pytanie!


Ananaska, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Świat Książki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz