tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 8 stycznia 2016

"Świat równoległy" - Tomek Michniewicz - recenzja

Okładka książki Świat równoległyW 2015 roku nakładem Wydawnictwa OTWARTE ukazała się książka Tomka Michniewicza, pt. „Świat równoległy”.

Utwór przedstawia, wg słów autora, zbiór „reportaży o ludziach i miejscach, które wydaje nam się, że znamy”. I dokładnie tak jest, w książce zawarte jest osiem rozdziałów, w których Tomek Michniewicz opisuje różne historie.

Znajdziemy tu opowieść o Pakistańczykach mieszkających przy granicy z Afganistanem, którzy są biednymi, ale życzliwymi i dobrymi ludźmi. Podobnie jak inne narody, są oni ofiarami pakistańskich i afgańskich terrorystów, religijnych fundamentalistów, z którymi się nie identyfikują.

Autor przybliża czytelnikom postacie polskich żołnierzy jednostek specjalnych, wyszkolonych do pełnienia służby w najtrudniejszych warunkach i w najbardziej niebezpiecznych miejscach na świecie, takich jak wojna w Afganistanie, Iraku czy Kongu. Przedstawia jak trudną drogę musieli przejść – Hell Week - by móc zaliczyć się do elity żołnierzy GROMU. Pokazuje blaski, ale również cienie takiej służby.

Tomek Michniewicz spędził dzień z zakładzie karnym o maksymalnym rygorze San Quentin w Kalifornii. To przeżycie należy pewnie do jednych z bardziej ekstremalnych, biorąc pod uwagę fakt, że autor znalazł się kotle, w którym gangi białych, czarnych czy latynoskich więźniów walczą o wpływy. Tak, to nie pomyłka, to cały czas więzienie, gdzie każdy z osadzonych posiada broń własnej roboty, a strażnicy, dla własnego bezpieczeństwa, jej nie mają.

Autor opowiada o codziennym życiu w Johannesburgu w RPA, o Malediwach i Egipcie, o sportach ekstremalnych, takich jak loty z specjalnych skafandrach wingsuit, o islamskich sufitach czy o rezerwatach w Zimbabwe.

Książka został bardzo ładnie wydana na kredowym papierze i opatrzona duża ilością kolorowych fotografii.

Tomek Michniewicz pisze krótkimi i zwartymi zdaniami. Nie używa wykrzykników, czasami tylko stawia znaki zapytania. Stara się na chłodno opowiedzieć przeżyte historie, spotkania z ciekawymi ludźmi, zobrazować piękno i surowość krajobrazu. Ale z utworu przebijają emocje, takie jak: strach, radość, smutek czy złość. Opowiedziane historie stają się przez to jeszcze ciekawsze.

Serdecznie polecam!

Tilia, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Otwarte. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz