tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 14 kwietnia 2016

"Elżbieta II. O czym nie mówi królowa? - Marek Rybarczyk - recenzja

Okładka książki Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?Marek Rybarczyk zna Wielką Brytanię na wskroś. Nic dziwnego, to były dziennikarz BBC i korespondent z Londynu.  W 2013 roku wydał książkę ,,Tajemnice Windsorów''. Tym razem wziął pod lupę życie wyłącznie Elżbiety II. Czy udało mu się zgłębić tajemnicę brytyjskiej królowej? Oceńcie sami.

Ale od początku. Elżbieta II nie miała łatwego życia. Jej losy mogły potoczyć się zupełnie inaczej. Nigdy nie miała być królową. Losy nie tylko jej, ale i brytyjskiej monarchii oraz całego kraju zmieniły się po abdykacji Edwarda VIII. Był to wujek Elżbiety (zmarł w 1972 roku na raka krtani). Młoda dziewczyna z dnia na dzień przeistoczyła się w osobę, która miała stać się nową twarzą brytyjskiej monarchii. Dla niej zawsze na pierwszym miejscu był obowiązek. Dzieci, życie prywatne - to było odkładane na drugi tor. Dla zachowania twarzy monarchii utrzymała swoje małżeństwo z Filipem, nie zważając na jego wybryki. Poświęciła wszystko, by pozostać królową Brytyjczyków. Jednak skandale dotyczące jej dzieci omal nie zniszczyły tych starań. Zapewne to właśnie ona zapewniła przetrwanie monarchii w Wielkiej Brytanii.

Marek Rybarczyk zrobił wszystko, by jak najbardziej odsłonić prawdziwą twarz Elżbiety. Stworzył ciekawą, dobrze napisaną biografię o osobie, która tak naprawdę nigdy nie miała szansy i nie chciała pokazywać się przed kamerami. To podnosi trudność zadania, jakie postawił sobie ten dziennikarz. Ale udało mu się. Książkę świetnie się czyta i polecam ją wszystkim, nie tylko tym, którzy są zainteresowani kulturą Wielkiej Brytanii. Warto poznać życie osoby, będącej głową Wspólnoty Narodów, zrzeszającą aż 53 kraje. To robi wrażenie, prawda?


Katia, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz