tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 12 maja 2016

"Niegrzeczne księżniczki" - Linda Rodriguez McRobbie - recenzja

Okładka książki Niegrzeczne księżniczki. Prawdziwe historieJakiś czas temu pisałam recenzję książki „Bajki, które zdarzyły się naprawdęAnny Moczulskiej. Tam autorka przedstawiła historie bardziej i mniej znanych kobiet na tronach z perspektywy czytelniczki baśni. „Niegrzeczne księżniczki” to także swego rodzaju opowieść o bajkach, lecz tym razem ich bohaterki napisały własne historie, w żadnym przypadku nie wzorowane na bohaterach baśni.

Linda Rodriguez McRobbie to amerykańska pisarka i dziennikarka, aktualnie zamieszkująca w Londynie. Na całym świecie nie ma tematu, który nie wydałby jej się interesujący. Linda pisze o wszystkim, poczynając od historii papieru toaletowego, na tabliczce Ouiji kończąc. W 2012 roku rozpoczęła pracę nad „Niegrzecznymi księżniczkami”, w których opisała historie z życia wzięte kobiet, o których często odnosimy mylne wrażenie…

W życiu każdej małej dziewczynki nadchodzi okres, w którym pragnie zostać księżniczką. Różowe suknie balowe, lśniące buciki i diamentowa korona stają się największym marzeniem. Ta książka przedstawia prawdziwe historie kobiet zasiadających na tronach państw całego świata. One porzuciły sięgające ziemi suknie na rzecz marynarskich spodni, a nawet stroju mongolskiego zapaśnika. Nierzadko pod przebraniem mężczyzny wyruszały w odległe podróże, byleby tylko uwolnić się od sztywnego kodeksu królewskiego. Stawały do walki w obronie ojczyzny, biły się z silniejszymi od siebie wojownikami, planowały strategie wojenne, a do tego wychowywały dzieci i rządziły królestwem. Mordowały przeciwników, okłamywały bliskich i okradały wrogów. Pod maską wojownika kryły się piękności, które gdyby tylko zostały na dworze i trzymały się zasad, rozkochałyby w sobie niejednego mężczyznę. To nie jest książka o grzecznych księżniczkach chadzających na bale. To prawdziwe historie niegrzecznych ślicznotek z wielu zakątków świata! Po ich lekturze dziewczynki marzące o byciu jedną z baśniowych księżniczek, przemyślą tę decyzję jeszcze raz…

Ta książka jest fenomenem na skalę światową! Na lekcjach historii w szkole, czy w jakichkolwiek publikacjach mało kto przedstawia, jak wyglądało prawdziwe życie ówczesnych kobiet. Linda Rodriguez McRobbie nie dość, że wyciągnęła historie księżniczek, o których istnieniu większość czytelników zapewne nie miała pojęcia, na światło dzienne, to jeszcze przedstawiła je w niesamowicie przystępny i zachęcający sposób – w formie opowieści.
         
Jeśli poszukujecie suchych faktów historycznych to zdecydowanie lepiej sięgnąć po jakąś kronikę, niż po tę książkę. Nie znajdziecie w niej podręcznikowych informacji. Zamiast tego wciągną Was opowieści o księżniczkach, które postawiły się zasadom i ruszyły własną drogą, by odnaleźć szczęśliwe zakończenie dla siebie i podwładnych. Książkę czyta się bardzo szybko i lekko, właśnie głównie dzięki formie krótkich opowieści pisanych dość prostym językiem, które bez problemu trafią do czytelnika w każdym wieku. Mnie, która nie przepadam za historią, ta książka przekonała, że istnieją autorzy, których zamiłowanie do szukania odpowiedzi na wszelkie nurtujące ich pytania, przelane na papier staje się wyjątkowo interesującą lekturą.


Ananaska, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak Horyzont. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz