tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 8 czerwca 2016

"Mówiąc inaczej" - Paulina Mikuła - recenzja

Okładka książki Mówiąc inaczej"Mówiąc inaczej" to pierwsza książka Pauliny Mikuły - absolwentki polonistyki i autorki popularnego vloga o tej samej nazwie. W teorii miała być to książka o zasadach poprawnej polszczyzny, ale na wesoło. Czy się udało? I to jak!

Książka podzielona jest na dziewięć interesujących rozdziałów. Każdy porusza inny, jednak tak samo często występujący problem. Można rozwiać swoje wątpliwości co do ortografii, interpunkcji, związków frazeologicznych, granicy języka potoczngo, a nawet... wulgaryzmów! Autorka podaje zabawne przykłady ułatwiające zapamiętanie danej zasady,  a niektóre z nich zapisane są na oddzielnych stronach przeznaczonych do wyrwania i np. powieszenia na ścianie. Na samym końcu można też znaleźć zestaw testów podsumowujących.

Podoba mi się idea tego "nowoczesnego słownika", który ma na celu zapoznanie Polaków z ich ojczystym językiem, na nowo odtworzenie granic polszczyzny oraz przypomnienie, że język ciągle się zmienia, ale to nie oznacza, że możemy zapominać o jego korzeniach. Do tego jeszcze ten styl pisania autorki! Niektórzy ludzie zdziwili się pewnie, widząc, jak śmieję się do siebie nad książką o poprawnej polszczyźnie, jednak uwierzcie - "Mówiąc Inaczej" jest napisane sprytnie, błyskotliwie i z niebanalnym humorem. Uważam, że każdy Polak, musi przeczytać tę książkę. Może nawet powinna zostać wpisana na listę lektur? Zostałaby pierwszą, którą każdy przeczytałby z chęcią!


Nika, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz