tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 2 czerwca 2016

"Przeklęty grobowiec”- Christian Jacq - recenzja

Okładka książki Przeklęty grobowiecChristian Jacq jest francuskim egiptologiem, założycielem Instytutu Ramzesa, zajmującego się dokumentowaniem zagrożonych zabytków starożytności oraz pisarzem. Napisał wiele prac naukowych, opracowań popularnonaukowych z dziedziny historii, powieści historycznych oraz kryminałów.

„Przeklęty grobowiec” to pierwszy tom serii „Śledztwa księcia Setny”. Opisana jest w nim historia rozgrywająca się w Egipcie, za czasów Ramzesa II. Książę Setna, syn faraona i jego starszy brat Ramesu rozpoczynają swoje kariery życiowe. Setna oddał się zawodowi prostego skryby i pragnie zostać kapłanem świątyni boga Ptaha, natomiast Ramesu zostaje generałem armii swojego ojca.

Egipt, dzięki błyskotliwości Ramzesa, właśnie obronił się przed Nubijczykami w bitwie pod Kadesz. Wydawało się, że w kraju zapanuje spokój, jednak faraonowi pisane jest zmierzyć się z jeszcze większym niebezpieczeństwem i niestety nie wystarczy tu potęga armii egipskiej. Przeklęty grobowiec, jeden z najpilniej strzeżonych w całym państwie, zostaje obrabowany. Skrywał on niezwykle potężny skarb, mogący zniszczyć nie tylko Egipt, ale i cały świat. Był to zapieczętowany dzban Ozyrysa, w którym zamknięta została tajemnica życia i śmierci.

Faraon, dowiedziawszy się o tragedii, natychmiast podjął działania mające zapobiec katastrofie. Wyznaczył najbardziej zaufanych ludzi do wytropienia złodzieja dzbana. Wśród nich znalazł się także jego syn - Ramesu.
Drugi syn, Setna, nie miał brać udziału w przedsięwzięciu. Wydawałoby się, że taki prosty skryba umie tylko całymi dniami siedzieć i zagłębiać się w teksty przodków. Jednak gdy na jego drodze pojawia się piękna Sekhet, uzdrowicielka i przyszła kapłanka świątyni Sechmet, udaje im się odkryć wiele faktów, dzięki którym wysłannicy królewscy zbliżą się do pojmania złodzieja.

Christian Jacq, jako egiptolog, świetnie zna czasy Ramzesa II i udało mu się stworzyć rewelacyjną książkę, dzięki której mogłam przenieść się do starożytności. Oprócz świetnej zabawy z odkrywaniem wraz z Setną i Sekhet tajemnicy rabusia przeklętego grobowca, dowiedziałam się jak funkcjonowało egipskie społeczeństwo. Poznałam wiele tradycji i zachowań ludzi z tamtych czasów. Historii towarzyszyły także rysunki zaczerpnięte między innymi z „Księgi wychodzenia za dnia”.
Powieść bardzo mi się podobała i, gdy już się ukaże, na pewno sięgnę po drugą część „Śledztw księcia Setny”. Bardzo mnie ciekawi, jak Setna doprowadzi sprawę przeklętego grobowca do końca.
                                                                                                   Serdecznie polecam !

                                                                                                          Deedlit, 16 lat 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebis. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz