tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 15 września 2016

"Czar Chanel" - Paul Morand, Coco Chanel - recenzja

Okładka książki Czar ChanelChanel jest bez dwóch zdań postacią kultową. Nawet osoba kompletnie modą niezainteresowana zna to nazwisko i potrafi powiedzieć mniej lub więcej na temat jej życia i kariery. Książek o tej niezwykłej kobiecie powstało prawdziwe multum. 

Jednakże mało które, zostały napisane przez osobę, która faktycznie poznały Chanel.  W tym przypadku jest inaczej. Paul Morand poznał Coco już w latach dwudziestych. Kiedy spotkał ją po latach postanowił spisać historię jej życia. I tak powstała pierwotna książka. Poznajemy w niej myśli, rozterki Coco, która obnażyła w niej swój charakter,  zagłębiamy się w życie artystyczne paryskich przyjaciół Chanel. Opowiada ona o swoim niełatwym dzieciństwie, miłościach, namiętnościach, związkach i dramatach, które ją spotkały. Po lekturze wiemy co łączyło projektantkę ze Strawińskim, Picassem czy Diagilewem.

Zaś ostatnimi laty słynny projektant - Kark Lagerferd również zafascynowany postacią Chanel "dorobił" do owej książki dorobić proste rysunki. To połączenie dało zgoła ciekawy efekt. 

Książka jest pięknie wydana, rysunki dopełniają całość. Rozdziały są krótkie, więc czyta się bardzo lekko. Akcja jest wartka, co nie jest niczym zaskakującym, biorąc pod uwagę, jak niesamowite życie miała Chanel. Czytelnik czuje się bardzo blisko głównej bohaterki. I wspaniale jest czytać coś ze świadomością, że autor faktycznie znał taką niesamowitą osobą jaką była Chanel.  


Sheri, 17 lat 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz