tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 2 września 2016

"Pamiętnik z przyszłości" - Cecelia Ahern - recenzja

Pamiętnik z przyszłości (ebook)Cecelia Ahern to autorka powieści obyczajowych, znana głównie ze swojej debiutanckiej książki "PS. Kocham Cię" i uwielbianego przez miliony bestselleru "Love, Rosie". Obie te powieści zostały zekranizowane.

Tamara Goodwin w ostatnim czasie przeszła więcej niż typowa szesnastolatka. Jej ojciec popełnił samobójstwo, uciekając przed ogromnymi długami, zostawiając Tamarę i jej matkę same w luksusowej willi, skazane na eksmisję i przeprowadzkę do osobliwych krewnych na wieś. Rozpieszczonej nastolatce nie jest jednak łatwo przywyknąć do mieszkania u podejrzliwej ciotki i dziwnego wujka, bez prawa do prywatności ani rozrywki. Jej życie jednak zmienia się gwałtownie kiedy w objazdowej bibliotece znajduje pamiętnik... samej siebie z przyszłości. Szybko jednak znajomość tego, co się wydarzy, przerasta dziewczynę, oraz zaczyna nie wystarczać w walce z rodzinnymi sekretami.

Tamara zna przyszłość. Ale żeby ją zmienić, musi poznać przeszłość.

Przyznam Wam szczerze - czytam tę książkę już któryś raz i za każdym razem zadziwia mnie, jak sprytnie autorka lawiruje pomiędzy kiczem, a arcydziełem. Wszystkie wątki, które, co bardziej wybredni, mogliby uznać za tandetne, zostają dyskretnie przykryte warstwą innych, które nadają książce przyjemnie napiętą atmosferę tajemnicy na przestrzeni 430 stron.

Już na początku zaciekawiają nas postacie - ciągle zmieniająca się główna bohaterka, z jej wiecznym cynizmem, sarkazmem i za długim językiem, w kontraście do "prostych wiejskich krewnych". Lekko zakręcona zakonnica i ciemnoskóry nieznajomy dodają powieści rumieńców. Jedno jest pewne - ta książka obala wszelkie stereotypy i uprzedzenia, tu nie ma tematów tabu. W końcu narratorką jest sama Tamara.

Zabawne jest to, że nadnaruralna rzecz, taka jak pamiętnik Tamary Jutra, nie jest najbardziej interesującym aspektem całej powieści. Sekrety dziwnej rodzinki ze wsi intrygują o wiele bardziej - znikający album ze zdjęciami, zakaz wchodzenia do garażu lub odwiedzania załamanej po śmierci męża matki, ciągle pomyłki dotyczące wieku dziewczyny, nie rozmawianie o pożarze zamku w okolicy. Tego klimatu nie da się oddać - to po prostu trzeba przeczytać!

Myślę, że "Pamiętnik z przyszłości" przypadnie do gustu każdemu czytelnikowi. To wybuchowe połączenie romansu, powieści fantasy, obyczajowej i detektywistycznej z nutami kryminału, przeplecione soczystą ironią.
Czego chcieć więcej?

Nika, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Akurat. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz