tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 29 sierpnia 2016

NiemaGOtu - recenzja + konkurs

 Na koniec wakacji robimy małą odskocznię od recenzji książkowych, bo po prostu nie mogliśmy nie podzielić się z Wami tym, co towarzyszyło nam przez ostatnie trzy miesiące. Nie jesteśmy aż tak egoistyczni :)


Jest w Polsce wiele zespołów grających chrześcijańską muzykę. Jednym z moich ulubionych jest "TGD", który znany jest już nie tylko w Polsce ale i za granicą. Muszę przyznać, że przez wiele wiele lat był on u mnie numerem jeden i nie bardzo widziałem perspektywę zdetronizowania go przez kogoś innego. Ten przydługawy wstęp ma mniej więcej zobrazować to, jak bardzo zachwycony jestem płytą zespołu o tajemniczo brzmiącej nazwie "niemaGotu", która leci obecnie u mnie prawie na ciągłym zapętleniu!(Jeśli ktoś jest ciekawy skąd wzięła się ta nazwa musi posłuchać TEGO utworu) Wiele osób najprawdopodobniej jeszcze w ogóle o tej grupie muzycznej nie słyszało, ale zakładam, że chcąc czy nie chcąc, poznało już przynajmniej jeden utwór założyciela i twórcy tekstów Kuby Blycharza. To nazwisko nie jest nikomu obce, wszak jest On autorem hymnu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. 

Nie wiem jaka jest wasza historia związana z tym utworem, moja wyglądała mniej więcej tak:
-Pierwsze odsłuchanie, a po nim moja reakcja "Co to jest? To ma być hymn, który mają śpiewać miliony młodych ludzi, przecież to w ogóle nie jest melodyczne i łatwe do zaśpiewania!"
-Drugie odsłuchanie w języku hiszpańskim "Całkiem to fajnie brzmi, moglibyśmy w sumie śpiewać po hiszpańsku zamiast po polsku."
-Trzecia styczność nastąpiła już na chórze, gdzie mieliśmy się nauczyć go śpiewać i to był ten moment, w którym już całkowicie się przekonałem, że to jest utwór, który będzie idealny! 

Wracając do płyty, zawiera ona utwory przepełnione głębią, mamy szeroką gamę tekstów biblijnych, z których każdy oferuje pomocne Słowo Życia. Płyta jest tak niesamowicie skonstruowana, że praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Na potwierdzenie tego mogę dodać, że na naszą 6-osobową rodzinę jest aż 5 różnych ulubionych piosenek. Utwory różnią się między sobą charakterem wykonania - są te bardziej radosne, "taneczne" i te bardziej refleksyjne i nostalgiczne. Tak, że dla każdego coś dobrego! Zwieńczeniem natomiast całego krążka jest oczywiście Hymn ŚDM, który obecnie ma szczególnie symboliczny charakter, bo jest przypomnieniem wydarzeń, które mogliśmy niedawno przeżywać. 

Jeszcze większego wydźwięku tekstowi nadaje oczywiście muzyka i jej wykonanie. Choć na pierwszy plan zawsze wychodzi Ola, główna wokalistka, to wszystkim należą się ogromne brawa. Moje ulubione fragmenty to te, gdzie śpiewa cały chór ukazujące niesamowicie siłę zjednoczonego Kościoła. Do tego wszystkiego dodajmy jeszcze, że grafika i oprawa wizualna jest piękna i mamy płytę moim zdaniem idealną.

Gdyby ktoś chciał poczuć przedsmak płyty to serdecznie polecamy kanał zespołu w serwisie YouTube!

I na koniec, żeby Was jeszcze trochę bardziej  zmotywować ogłaszamy konkurs, którego regulamin jest bardzo krótki:

Należy w komentarzu do tego posta lub na naszym profilu na FB napisać, który (i dlaczego) według Was fragment Pisma Świętego powinien wziąć teraz na "warsztat" Kuba Blycharz? Całkowicie subiektywne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15.09.2016 r. w okolicy południa a zwycięzca otrzyma płytę niemaGotu z odpowiednimi autografami :)

Zapraszamy do zabawy! 

Szczerze polecam, Kuba
 

25 komentarzy:

 1. Myślę, że muzyka, jaką tworzy zespół NiemaGOtu pięknie komponowałaby się z tekstami Księgi Pieśni nad Pieśniami. Moje propozycje to Pnp 2, 8-14 i Pnp 8, 6-7 :)

  OdpowiedzUsuń
 2. lol! Co za zbieznosc ! Ja rowniez pomyslalam o Pnp "bo jak smierc potezna jest milosc..."poloz mnie jak pieczec na swym sercu" nie moge teraz sprawdzic jaki dokladnie ten fragment ma sigla, ale te slowa to to co mi przyszlo od razu do glowy gdy przeczytalam o konkursie na fb :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałbym, aby pan Kuba wziął w obroty fragment z ewangelii wg św. Marka - 5, 21-34. Jest ona tak wspaniała! Jakaż wiara tej kobiety:"Żebym się choć jego płaszcza dotknęła...", jakaż zabawna reakcja apostołów, którzy "mieli beke" w stylu: No co ty, Panie, pytasz kto Cię dotknął, jak otaczają Cię tłumy i ściskają? A Jezusowi chodziło o to jedno, prawdziwe dotknięcie, tę niesamowitą wiarę. To była tak mocna wiara, że sam Jezus musiał zobaczyć tę kobietę, no i ta jej cudowna, pokorna reakcja na koniec. Można się rozpisywać o tym fragmencie, więc już milknę i mam nadzieję, że pan Kuba weźmie pod uwagę ten fragment :). Dziękuję za piękną płytę i pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, gratulujemy wygranej! Proszę o przesłanie adresu do wysyłki na mail; klubrecenzenta@gmail.com

   Usuń
 4. Piotrek Piotrek31 sierpnia 2016 11:02

  Ja chciałbym usłyszeć HYMN O MIŁOŚCI w wykonaniu niemaGOtu!! Piotrek W.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie Księga Jonasza - poza tym, że jest to dość oczywiste ze względu na wszędobylską z niemaGOtu wielką rybę, jest to jeden z bardziej krzepiących fragmentów Biblii. Szczególnie rozdział drugi, ale największa głębia tych słów znajduje się właśnie w głębinie, a zatem Jon 2, 4-7 w zupełności wystarcza na całą fantastyczną, budującą i pływającą piosenkę! :)
  Fragment ten dodatkowo zawsze kojarzy mi się z Psalmem 42, a dokładniej jego drugą połową. Ps 42, 8-12 - ten fragment również byłby doskonały, bo nieważne jak wielkie fale i burze zwalają się na nas, nie ważne, jak często wydaje nam się, że o nas zapomina, to Pan zawsze zsyła łaskę. :) Szczególnie w dzisiejszym świecie warto o tym przypominać - śpiewająco :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja osobiście mam kilka propozycji np: Psalm 23, Flp4,13, Łk 11,9-13, 1Kor,13,1-13,J 1,1-13. Moim zdaniem NiemaGotu powinno wydawać wersję wokalną Biblii.

  OdpowiedzUsuń
 7. A mi się marzy: "Niepłodna rodzi siedmioro, a matka wielu dzieci usycha." (to z dzisiejszej Jutrzni). Podobne przesłanie: "Śpiewaj z radości, niepłodna, któraś nie rodziła, wybuchnij weselem i wykrzykuj, któraś nie doznała bólów porodu! Bo liczniejsi są synowie porzuconej niż synowie mającej męża, mówi Pan." (iz 54, 1)

  Dlaczego? NiemaGOtu pięknie śpiewa o cudach. To, co jest niemożliwe, w ich piosenkach brzmi jak oczywistość ("przez krzyż i grób do życia gnał"). Ogłaszanie, że wielkie rzeczy im Pan uczynił, ewidetnie im wychodzi :) Niepłodna z tłumem dzieci doskonale pasuje!

  Teraz pomyślałam też o tragedii wielu niepłodnych par... Warto "Podnieść głoś" i ich pocieszyć!

  OdpowiedzUsuń
 8. Rz 1, 6: Wśród nich jesteście i wy powołani przez Jezusa Chrystusa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ps 91, 9: Albowiem Pan jest twoją ucieczką, jako obrońcę wziąłeś sobie Najwyższego.

  Psalm 91 jest przesycony nadzieją, a zarazem nawołuje by ufać Bogu bezgranicznie. Daje do myślenia. :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Psalm 69(68) werset 30-34,strasznie chciałoby się usłyszeć od was piosenkę na te słowa! <3

  OdpowiedzUsuń
 11. niemaGotu niesamowicie jak zwykle zaskakują mnie swoim repertuarem. Do tej pory nie mogę się otrząsnąć razem z bratem z koncertu, który nam daliście na zakończenie Mercy Festiwalu. To była niewyobrażalna potęga. To było niezwykłe uwielbienie Boga.
  Pragnę Wam zaproponować dwa motywy przewodnie:
  1.Powołanie Mt 10, 1-4; Mk 3, 13-19; Łk 6, 12-16 (tutaj akurat jest na przykładzie powołania 12 apostołów, jednak chodzi mi ogólnie o zaczepienie się albo tylko na kapłaństwie, albo ogólnym powołaniu - być może dobrym pomysłem byłaby kiedyś płyta z kilkoma kawałkami, gdzie każdy byłby o innym rodzaju powołania).
  2. Mk 3, 17 - tutaj jest przykład braci - Synów Gromu. To jest tylko przykład, ponieważ mam tutaj na myśli piosenkę, która mówi o prawdziwym braterstwie, o relacjach między braćmi, miłością braterską.

  Mam nadzieję, że to dobry pomysł na nowy repertuar i nie chodzi tutaj o wygranie płyty... choć nie powiem niezły prezent bym miał dla brata :)
  niemaGotu twórzcie dalej z pasją, a to będzie najlepszy repertuar jaki możecie nam, Jemu i sobie dać.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja polecam Psalm 91. Jest mi bardzo bliski bo to ulubiony Psalm mojego zmarłego Chłopaka.

  OdpowiedzUsuń
 13. Iz 43, 1-5. Najważniejszy tekst mojego życia.

  OdpowiedzUsuń
 14. "Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja”. Ten fragment z ewangelii św.Mateusza jest tak piękny że aż stał się modlitwą, którą powtarzamy na każdej Mszy św. chciałabym żeby nam nie spowszedniał ale stał się głębią naszego serca. Kuba dziękuję za Poezje Karmelu oczekuję Pierwszej Ligii Duchowej związanej z Biblią. Pomysłów masz sporo wybieraj a Duch Święty niech działa...

  OdpowiedzUsuń
 15. Chciałabym przesłać dwa fragmenty Pisma Świętego,które mnie uderzają 🙂
  1. Psalm 100 <-- wybrałam ten psalm,bo kojarzy mi się z Bogiem,który jest samą MIŁOŚCIĄ i ma w sobie taką mega Bożą radość, a słuchając waszych utworów macie właśnie takie utwory z mega Bożą radością ❤
  2. Drugim tekstem jest fragment z Mądrości Syracha rozdział 6, wersety od 14 do 17 . Natomiast ten fragment wybrałam,bo przecież Pan Jezus jest najlepszym przyjacielem i On by chciał,żeby przez ten fragment oznajmić ludziom to,że On zawsze jest jak ten przyjaciel i NIGDY nas nie zostawi nawet jeśli ludzie dookoła nas opuszczą. 🙂
  Pozdrawiam serdecznie ❤ ALLELUJA! ❤

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja chciałabym zaproponować fragment: „Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was.”1 P 5, 7 Fragment ten bardzo podnosi na duchu, mówi o miłości Boga do każdego z nas. Przypomina o potrzebie ufności i powierzeniu Bogu całego naszego życia. Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 17. Ktoś już o tym wspomniał, ale powtórzę się, a co- Iz 43, 1-7. Mnie poruszył i porusza zawsze ten tekst. Myślę, że jeszcze nikt żadnej piosenki o nim nie napisał ( w przeciwieństwie do Ps 23 na przykład :) ).
  Chociaż wydaje mi się, że najchętniej i najlepiej wychodzą Psalmy w wykonaniu niemaGOtu to ten tekst może okazać się ważnym dla wielu osób :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Proponuję Kantyk Zachariasza, Pieśń Maryi oraz Kantyk Symeona! W szczególności ten ostatni :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Mój dodający codziennie sił króciutki fragment, na którym można zbudować całą historię: „Nie bój się, wierz tylko!” (Mk 5,21-43)

  OdpowiedzUsuń
 20. “ Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. ”Łk 10,19
  Ewangelia wg św. Łukasza. Ten fragment daje mi siłę i napełnia pokojem me serce. Wybierając ten fragment niemaGOtu zrobiłoby mi przyjemną niespodziankę na urodziny.

  OdpowiedzUsuń
 21. "Na początku było Słowo..." J 1, 1-18
  Słowa wypowiadane z wiarą i natchnione Duchem Świętym mogą czynić cuda - choćby największy z cudów, Cud Ołtarza, kiedy w chlebie i winie zaciera się granica między niebem i ziemią. Słowem Bóg stworzył świat, słowem Go kształtował, Jego Słowo w końcu stało się ciałem Jezusa i zostało wraz z Nim umęczone w akcie największej miłości. To właśnie Słowo Boże jest źródłem poznania Boga. Ono wielu z nas kieruje i prowadzi. Ten fragment Ewangelii jest bardzo tajemniczy, a równocześnie ukazuje wiele prawd o Bogu: ból Jego wcielenia, ból odrzucenia, jakie Go spotkało z naszej strony, niczyjej innej; w końcu Jego umiłowanie i uznanie nas za swoimi ukochanymi dziećmi. A ponieważ Słowem właśnie Bóg polecił panu Kubie i całemu zespołowi misję, jakiej się podjęli, i ponieważ to Słowo zachwyca mnie i dotyka w wyjątkowy sposób w każdym utworze pana Blycharza, bardzo chciałabym usłyszeć właśnie to Słowo, które przenika serca, w tak pięknej oprawie muzycznej. Żeby każdy, kto będzie go słuchał, uświadamiał sobie na nowo, jak bardzo Pan chce relacji z każdym z nas, skoro posłał nam Żywe Słowo w swojej własnej osobie. Żeby każdy z nas naprawdę przekonywał się o Jego miłości, która zaprowadziła Go na krzyż. A muzyka niech do tego wszystkiego będzie jak komentarz dobrego biblisty - otwierająca duszę i serce, pobudzająca myślenie oraz zasiewająca ziarno, które w odpowiednim czasie wyda dobry owoc. Owoc Słowa.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 23. "Bóg wysłał do serc naszych Ducha Syna swego, który woła: Abba, Ojcze! A zatem nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeżeli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej". (Ga 4, albo podobny tekst z Listu do Rzymian)
  Kuba Blycharz i jego ekipa - moim zdaniem - powinni wziąć na warsztat ten tekst, bo:
  1. Bo to przekaz,który ciezko wchodzi do serca. Jesteśmy przyzwyczajeni do zasługiwania przed Panem Bogiem...
  2. To, co NiemaGotu zrobiło z "Abba Ojcze" to mistrzostwo świata!!! Musi być kontynuacja tematu!!!
  Sabina M.

  OdpowiedzUsuń
 24. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu! Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli w nim udział!
  http://recenzje-mlodziezowe.blogspot.com/2016/09/niemagotu-rozstrzygniecie-konkursu.html

  OdpowiedzUsuń