tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 29 listopada 2016

"Pani Dalloway" - Virginia Woolf - recenzja

Okładka książki Pani DallowayJeden dzień, wiele historii. Tak krótko można scharakteryzować tę powieść, stanowiącą ważną pozycję w literaturze. Virginia Woolf stworzyła niezwykłe studium ludzkiej psychiki, opierając się na przeżyciach osób spotykanych przez Panią Dalloway w trakcie przygotowań do wieczornego przyjęcia.

Tytułowa bohaterka to powszechnie szanowana kobieta, która prowadzi dostatnie życie u boku kochającego męża. O jej losie dowiadujemy się z rozmów z byłym kochankiem, wspomnień i monologów wewnętrznych. Oprócz niej poznajemy jeszcze wachlarz różnorodnych postaci. Jednak rzeczą najbardziej niezwykłą, jest sposób, w jaki Virginia Woolf ukazuje bohaterów książki. 

Pogrążając się w lekturze przenikamy ze świadomości Clarissy Dalloway do myśli kolejnych osób. Zaczynamy postrzegać świat, tak jak oni to robią. Ich wspomnienia przenoszą nas w czasy wojny, pozwalają poznać złożoność ludzkiej osobowości. Kunszt autorki tkwi w niezwykłym talencie do płynnego przenikania między odczuciami różnych postaci. Z jednej strony, możemy zagłębić się w pobudkach kierujących samobójcą, a z drugiej dostrzegamy skomplikowaną budowę charakteru Pani Dalloway. Jej zachowanie nigdy nie jest jednoznaczne. Poczucie wyższości i egoizm, przeciwstawiony jest wrażliwości i skłonnościom do refleksji nad życiem, co dostrzegamy w trakcie rozmowy gości podczas przyjęcia.

Oprócz tego książka porusza problem samotności. Dostrzegając świat z perspektywy różnych osób możemy zauważyć, że człowiek, pomimo obecności innych osób, zawsze odczuwa pewien dystans czy izolację. Powieść stanowi intrygujący zapalnik do głębszych refleksji na temat sensu życia, miłości, tęsknoty i nieuchronności przed upływającym czasem. Aspektem, który dodatkowo zachęca do lektury jest poetyckość i bogactwo języka wykorzystanego przez autorkę.

Pani Dalloway to jedna z najciekawszych pozycji, jakie do tej pory miałam przyjemność przeczytać. Wyróżnia się sposobem obrazowania rzeczywistości, poetyckością. Zastosowany przez Virginię Woolf strumień świadomości, pozwala przeniknąć nam do myśli bohaterów, poznać ich słabości oraz skonfrontować wydarzenia z perspektywy różnych postaci. Książka wymaga od nas wyjątkowego skupienia, ale myślę, że warto poświęcić dla niej odrobinę czasu (tak cennego dla bohaterów powieści) i prawdziwie przeżyć ten jeden dzień z życia Clarissy Dalloway.


Gruszka, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

3 komentarze:

 1. Nie słyszałam o tej pozycji, chociaż nazwisko autorki kojarzę. Jednak czuję się zaintrygowana :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W takim razie czekamy na wrażenia po przeczytanej lekturze:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam, ale chętnie to zmienię :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszam do nas 😍
  Świat oczami dwóch pokoleń

  OdpowiedzUsuń