tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 16 grudnia 2016

"Bystrzaki do dzieła" - recenzja

W serii „Bystrzaki do dzieła” ukazały się takie tytuły, jak: „Labirynty.”, „Łamigłówki”, „Połącz kropki i koloruj”, Ukryte obrazki”.  Ja się przyglądnę bliżej dwóm spośród tych tytułów.

Bystrzaki do dzieła. Połącz kropki i koloruj - Opracowanie zbioroweNie od dzisiaj wiadomo, jak ważne jest rozwijanie spostrzegawczości i koncentracji już od najmłodszych lat. Procentuje to potem w pierwszych latach nauki, kiedy dzieciaki muszą odnaleźć się nie tylko w szkolnych ławkach, ale do tego są w obowiązku sprostania nowym wyzwaniom intelektualnym.

Połącz kropki i koloruj zawiera zadania o różnym stopniu trudności. Łączymy cyferki od 1 do 30, ale także do 70. Niewątpliwie powoduje to, że dziecko mimowolnie poznaje kolejne liczby. Ponadto po połączeniu punkcików obrazek jest gotowy do kolorowania. W ten sposób maluch ćwiczy dłoń, rozwija małą motorykę, a także wyrabia w sobie zmysł estetyczny, rozwija zdolności artystyczne. Kolorowanie zmusza do prawidłowego użycia – trzymania kredki, do dokładności, kreatywności i pomysłowości.

Bystrzaki do dzieła. Labirynty. Nowe wyzwania - Opracowanie zbioroweLabirynty. Nowe wyzwania w niczym nie ustępują kropkom. Tutaj stopień trudności jest bardziej zaawansowany. Zadania wymagają koncentracji, pewnego rodzaju planowania – zmuszają do chwili zastanowienia. Przedszkolak dzięki tej pozycji rozwija spostrzegawczość, a także cierpliwość. Przy rozwiązywaniu niektórych zadań nie obejdzie się bez pomocy dorosłych. Dotyczy to dzieci nieumiejących czytać. Co prawda poleceń do większości zadań można się domyślić, ale są też takie:  „Przejedź rowerem spod szkoły na plac zabaw. Pamiętaj, że ulice w tym mieście są jednokierunkowe. Możesz poruszać się tylko zgodnie z kierunkiem strzałek”., albo „Odwiedź wszystkie pola z babeczkami, które mają posypkę. Nie wolno ci poruszać się na ukos, a na każde pole możesz wejść tylko jeden raz”.  O ile przy łączeniu kropek , nawet jeśli nie ma się opanowanej wiedzy na temat kolejnych cyferek, można się domyślić jak powinna być poprowadzona linia, o tyle w przypadku Labiryntów… sprawa już nie jest taka prosta. Na szczęście obydwie pozycje proponują rozwiązania na odwrocie kartek. Dlatego dziecko może samodzielnie sprawdzić czy dobrze wykonało ćwiczenia. Kartki można wyrywać, więc w jednym czasie z jednej książeczki może korzystać kilkoro dzieci. Zadania są ciekawe w związku z czym niejedno dziecko spędzi miło i produktywnie czas w trakcie zabawy z serią Bystrzaki do dzieła. 

Drodzy rodzice – jeśli zależy wam, by wasza pociecha potrafiła posługiwać się  np. nożyczkami, w prawidłowy sposób trzymała kredki, a nie tylko ślizgała palcem po ekranie tabletu czy smartfonu – koniecznie zaopatrzcie się w tę serię.

Bruksenka

Książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Wilga. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz