tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 9 stycznia 2017

"Jak przekręcać i przeklinać" - Michał Rusinek - recenzja

Okładka książki Jak przekręcać i przeklinaćTematem mojej recenzji będzie książka Michała Rusinka pt. ,,Jak przekręcać i przeklinać", wydana w  2016 roku.


Książka ta jest zbiorem zabawnych wierszyków dla dzieci. Przynajmniej tak mi się na początku wydawało. Tematem wierszy w niej zawartych są zwykłe, codzienne sprawy lub przedmioty. Możemy tu znaleźć teksty o pomidorze, o babciach, o ślimakach, o szkole i kąpieli. Michał Rusinek pisze o wielu sprawach, które są logiczne w rozumowaniu dziecka, a nad którymi dorośli się nawet nie zastanawiają.

,,Jeśli do wchodzenia służą schody, to do wchodzenia powinny być wchody. Nie tylko dla wygody. No bo, powiedzcie sami, czy to logiczne, żeby wchodzić schodami?"

Jest to jeden z krótszych wierszyków znajdujących się w tej książce. Są jednak też teksty dłuższe, np. o pomidorze, który ożenił się z młodą indyczką. Niektóre z nich można porównać do zadawanych przez dzieci pytań, np. ,,Dlaczego niebo jest niebieskie?'' Daje to możliwość ujrzenia świata oczami maluchów, które dopiero go odkrywają i nie rozumieją, dlaczego właśnie tak funkcjonuje. Mają to szczęście, że w przeciwieństwie do dorosłych nie boją się zadawać pytań i nie akceptują wszystkiego ,,bo tak jest". To jest chyba ta specjalna ,,przyprawa", która nadaje smak całej książce. 

"Jak przekręcać i przeklinać" jest to taki rodzaj książki, dzięki której pojawia mi się uśmiech na twarzy, gdy wracam do domu po ciężkim dniu i przypominam sobie, że właściwie życie nie jest takie skomplikowane, za jakie uchodzi.

Książka Michała Rusinka bardzo mi się spodobała. Jest lekka i zabawna, a ponadto jest dobrym przerywnikiem pomiędzy codziennymi problemami. Jak się okazuje, nie jest to książka dla dzieci, ale dla wszystkich. Naprawdę, nie jest istotne ile ma lat ma nasze ciało, tylko jak młody jest nasz duch!


                                          basia331, 14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz