tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 1 lutego 2017

,,Naznaczona” - Anne Bishop – recenzja

Okładka książki NaznaczonaAnne Bishop to amerykańska pisarka powieści fantasy i autorka bestsellerowego cyklu ,,Inni” oraz ,,Czarnych kamieni”.
   
,,Naznaczona” to czwarty tom z serii książek, opowiadający o nadchodzącej zagładzie ludzkości. W świecie stworzonym przez Namid istnieje wiele form życia, między innymi terra indigena (zmiennokształtni pod postacią wilków, wampirów, wron), Starsi, czyli pradawne istoty rządzące ziemią oraz ludzie. Sojusze zawarte na przestrzeni wieków, pomiędzy mieszkańcami naszej planety, gwarantowały wszystkim stosunkowo spokojne życie. Jednakże stopniowo istoty ludzkie zapomniały o pierwotnie panujących prawach i podejmują próbę przejęcia kontroli nad wieloma terenami. Inicjatorem tego pomysłu jest ruch polityczny Ludzie Przede i Nade Wszystko (LPiNW).  Lecz jedyna szansa na zwycięstwo jest możliwa tylko za sprawą podstępu. 

Czy plan się powiedzie? 

Na to pytanie odpowiedź zna tylko jedna osoba – Meg Corbyn (casandra sangue), która dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom jest w stanie poznać i przepowiedzieć przyszłość, niestety wkrótce może kosztować ją to życie… Czy uda jej się zmienić bieg zdarzeń, pomimo nadchodzącego niebezpieczeństwa?
    
Akcja całej książki bazuje na wszechobecnej niepewności i strachu o własne życie. Z każdą chwilą czytelnikowi coraz ciężej jest opowiedzieć się za którąkolwiek ze stron. Z całą pewnością przyczynia się do tego sposób w jaki została spisana ta historia, mianowicie ukazana została z wielu perspektyw i aspektów, przez co rozstrzygnięcie konfliktu  staje się właściwie niemożliwe i sprawia przy tym jeszcze większą przyjemność z lektury. Już w trakcie czytania, można zauważyć, że książka porusza pojęcie ludzkiej przyzwoitości, która zostaje ukazana w nieoczywisty sposób. Muszę przyznać, że po przeczytaniu ostatniej strony, sama nie jestem już pewna czy to pojęcie to pochwała, czy raczej obelga…  Między innymi dlatego warto sięgnąć po tą książkę, żeby przekonać się o tym samemu.


                                                                                                                                                                 Julia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Initium.

1 komentarz:

  1. Chyba najwyższa pora zaznajomić się z twórczością Bishop. :)
    Pozdrawiam
    psychobookalogist.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń