tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 9 marca 2017

"Syn szczęścia" - Herbjørg Wassmo – recenzja

Okładka książki Syn szczęściaSyn szczęścia to druga część ,,Trylogii Diny”. W tym tomie głównym bohaterem jest syn Diny, Beniamin. W wieku jedenastu lat był świadkiem morderstwa Rosjanina, dokonanego przez Dinę. Nie może o tym nikomu powiedzieć, jednak te wydarzenia bardzo wpłynęły na jego życie. Wciąż nurtują go tamte wspomnienia. Doszukuje się cech swojej matki w kobietach, spotykanych w ciągu życia. Matka jest dla niego wielkim autorytetem, podziwia jej siłę, mimo że nie zaznał macierzyńskiej opieki. Kobieta była wciąż skupiona na własnych uczuciach, po trudnym dzieciństwie poszukiwała miłości. W rodzinnym Reinses w Norwegii chłopcem opiekowali się życzliwi mu ludzie. Jednak gdy Dina decyduje się na wysłanie go do szkoły, musi radzić sobie sam. W dalszym życiu boryka się z problemami, jakie powoduje tęsknota za matką i jej uwagą.  Jego charakter introwertyka i niezrozumiałe dla czytelnika motywacje pokazują jak wielką dziurę w jego psychice zostawił brak zainteresowania ze strony matki. 
                
W trakcie fabuły odsłaniane jest dojrzewanie od zastraszonego chłopca po dorosłego mężczyznę. Główny bohater wzbudza głównie takie emocje jak niechęć, współczucie i litość, jednak także pewne zrozumienie dla jego czynów. Beniamin poznaje w swoim życiu wiele kobiet, które mają w jego życiu ogromne znaczenie. Sam nie wie, co ma myśleć, każda z nich coś w nim zmienia. Mężczyzna pozornie otwiera się na świat, jednak w jego wnętrzu wszystko jeszcze bardziej się komplikuje. Również przeżycie wojny miało na niego ogromny wpływ. Jako lekarz polowy był w bezpośrednim niebezpieczeństwie, jednak cierpienie, jakie ujrzał nie mogło nie pozostawić w nim ogromnej blizny.
                
Bohaterowie wykreowani przez autorkę byli niesamowicie dopracowani i oryginalni. Na próżno można by szukać postaci banalnej, czy stereotypowej. To mi się właśnie najbardziej podobało – każdy z nich był nietypowy i nigdzie indziej niespotykany, tak jakby spotkać żywych ludzi i bardzo dobrze ich poznać. Nie wszystkich dałoby się polubić, wzbudzaliby na pewno ogromne kontrowersje, inni byli po prostu wścibscy, czy grubiańscy, jednak na pewno zapadający głęboko w pamięć.
                
Powieść ta niesie w sobie ogromny ładunek emocji. Gdy zaczęłam czytać, to muszę przyznać, że tak wielka ekspresja uczuć odrzuciła mnie na chwilę. Jednak im głębiej wchodziłam w świat stworzony przez pisarkę, tym przyjemniej mi się czytało, a opisane wydarzenia wydawały się coraz bliższe. 
                
Myślę, że książka jest na pewno warta polecenia, jednak nie każdemu może się spodobać. Jest pełna emocji i przemyśleń bohaterów, czyli w związku z tym również rozważań autorki. Zachęca do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia się nad swoimi czynami. Skomplikowana osobowość bohatera może do siebie zniechęcać, jednak jest ukazaniem próby normalnego funkcjonowania w świecie przez wrażliwego człowieka.

Nikana, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Smak Słowa. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz