tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 21 kwietnia 2017

,,Cela 7'' - Kerry Drewer - recenzja

Okładka książki Cela 7
,,Sympatia lub nienawiść odmieniają twarz sprawiedliwości.''
Blaise Pascal

Młoda dziewczyna morduje Tego Jacksona Paige'a.
Człowieka, który pomagał, wspierał akcje charytatywne, był wzorem dla społeczności.
Uwielbiany i kochany przez tłumy, fantastyczny mąż i ojciec.
Teraz nie żyje.
Zabity przez szesnastolatkę - Marthę Honeydew.

Zgodnie z prawem Siedmiu Dni Sprawiedliwości, przez siedem dni telewizja będzie emitowała materiały poświęcone Jacksonowi i dziewczynie. Dzięki temu widownia będzie mogła zadecydować, czy Martha umrze czy przeżyje.
Decyzja należy do Ciebie.
Nie ma dowodów, nie ma świadków, wiesz tylko to, co powie Ci telewizja.
Darujesz jej życie czy dasz jej umrzeć?
Decyduj.

W świecie w którym nie ma sędziów, pojęcie dowodu nie istnieje, a publiczność przed telewizorami decyduje o życiu i śmierci na podstawie sympatii, prawdziwi ludzie umierają na krzesłach elektrycznych dla rozrywki mas.
Czy można to jeszcze nazwać sprawiedliwością?

Muszę przyznać, że bardzo podobała mi się ,,Cela 7''.  Najbardziej poruszyło mnie to, że przecież scenariusz przedstawiony przez Kerry Drawer nie jest taki nieprawdopodobny. Już teraz środki masowego przekazu mają ogromny wpływ na poglądy całych społeczeństw. W ,,Celi 7'' telewizja poszła o krok dalej. W czasie lektury czytelnik sam zaczyna zadawać sobie pytania odnośnie istoty sprawiedliwości, ale nie tylko. Jak bardzo może nami manipulować telewizja? Czy w ciągu siedmiu dni może odbyć się sprawiedliwy proces? O  ile można to nazwać procesem, skoro nie ma sędziów, prokuratorów, obrońców...
Są tylko widzowie.

Bardzo polecam ,,Celę 7''. Uważam, że jest to jedna z lepszych książek młodzieżowych, które uwypuklają manipulacje mediów i pokazują, czego powinniśmy się wystrzegać.

Katia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga. 

1 komentarz:

  1. Wypatrzyłam tą książkę w Empiku.Okładka od razu mnie zachęciła a czytając opis stwierdziłam, że muszę ją przeczytać.Jest na pewno w pierwszej trójce książek, które zamierzam przeczytać w najbliższym czasie.

    OdpowiedzUsuń