tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 21 sierpnia 2017

"Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę" - Sumia Sukkar - recenzja

Okładka książki Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę,,Nic nie słyszę i nie wiem, gdzie jestem. Próbuję otworzyć oczy, ale widzę tylko silny blask słońca. Czuję, jakbym jechał na wielbłądzie. Nie mam pojęcia, co się dzieje. Macam dokoła i  czuję włosy, szybko cofam rękę, próbuję się odsunąć. Nie wiem, co robię.''

Wojna.

To tylko jedno słowo. A jednak... Zawiera w sobie tyle treści. Oznacza śmierć, cierpienie, rozpacz. Oznacza rozdzielone rodziny, głód i brud. Żołnierzy sterowanych przez rozkazy dowódców, polityków patrzących na kres życia tysięcy.

To nie są echa przeszłości. To dzieje się teraz, właśnie w tym momencie. Wojna w Syrii toczy się już od paru dobrych lat. Zmieniła życie jej mieszkańców na zawsze. ,,Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę'' opowiada o losach nastoletniego Adama. Chłopiec nie jest taki, jak wszyscy. Różni się od swoich rówieśników. Jest... inny. Z jednej strony posiada niezwykły talent - świetnie maluje. Nie potrafi się jednak dostosować do otaczającego świata. Przed zagrożeniami chroni go rodzina. Jednak wojna zmienia wszystko. Adam traci grunt pod nogami.

A najgorsze dopiero przed nim...

Jak Adam poradzi sobie z nową, przerażającą rzeczywistością?
Jak dalej potoczą się losy mieszkańców Syrii?
Czy w ogóle można odpowiedzieć na takie pytanie...

Muszę przyznać, że ,,Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę'' okazał się powieścią niezwykłą. Z przejmującą prostotą i szczerością opowiada o cierpieniu, które jest niemal nie do opisania. Styl pisania Sumii Sukkar - niesamowity. Pomysł - tym bardziej. Świat opisywany za pomocą palety barw..., która wraz z rozwojem wydarzeń staje się coraz bardziej monotonna. Uważam, że to powieść, którą powinien przeczytać każdy. Dzięki temu chociaż w przybliżeniu można wyobrazić sobie, co dzieje się w Syrii. A to i tak będzie blade wyobrażenie.

Sumia Sukkar dorastała w Londynie, jednak ma syryjskie i algierskie korzenie. ,,Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę'' to jej debiutancka powieść i uważam, że bardzo dobrze zapowiada jej pisarską karierę.

Katia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Jaguar. 

1 komentarz:

  1. Niesamowita, głęboka, momentami bardzo trudna, ale z pewnością warta przeczytania książka. Szczególnie, że porusza niezwykle aktualny i bardzo istotny temat. Zdecydowanie polecamy. Świetna recenzja!

    OdpowiedzUsuń