tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 26 marca 2012

"Diabłu ogarek. Czarna wierzba" - Konrad T. Lewandowski - recenzja


Dla zwykłej ciekawości postanowiłam sięgnąć po jakąś nową książkę polskiego autora. Postawiłam na Konrada T. Lewandowskiego i jego powieść „Diabłu Ogarek. Czarna wierzba”. Przyciągnęła mnie do niej okładka, jak i jej tytuł. Zdecydowałam się ją przeczytać.
 
Głównym bohaterem jest Stanisław Jakub Lewandowski, herbu Paprzyca, który zajmuje się dostarczaniem pozwów wyjątkowo agresywnym odbiorcom. Jednak tam gdzie czasami zawodzą zwyczajne sposoby, zawsze można sobie dopomóc czarną magią. Te praktyki jednak nie wszystkim się podobają, a magnaci dostrzegają w takiej sytuacji, szansę na przeprowadzenie swojej własnej intrygi.

Akcja książki rozgrywa się w siedemnastym wieku, za panowania Władysława IV Wazy, kiedy to Polska jest jedynym krajem nie prowadzącym akurat żadnej wojny. 
Jest napisana językiem adekwatnym do tamtych czasów, przez co miałam wrażenie że czytam lekturę. W tekście można znaleźć również opisy strojów, życia codziennego i sytuacji wewnętrznej kraju w tamtym czasie. Oczywiście nie zabrakło w niej także humoru pod warunkiem, że czytelnik zrozumie daną wypowiedź. 
Nie lubię takiego stylu, dlatego czytając tę książkę musiałam się naprawdę przyłożyć, żeby ją zrozumieć, przez co na początku nie mogłam się w nią wciągnąć. Kiedy już mi się to udało okazała się ona nawet ciekawa. Polecam tym wszystkim, którzy lubią język staropolski i opowieści historyczno-magiczne. Im z pewnością ta powieść przypadnie do gustu!

TUTAJ możesz przeczytać fragment powieści.
Sunny Girl, 17 lat

Książkę przysłało nam Wydawnictwo RM, bardzo dziękujemy!2 komentarze:

  1. Biedaczka "miała wrażenie, że czyta lekturę". Rence opadajom...

    OdpowiedzUsuń
  2. Powstała mikroekranizacja:

    https://www.youtube.com/watch?v=0kJV4uhJm5M

    OdpowiedzUsuń