tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 18 kwietnia 2012

"GórFanka: Moje ABC w skale i lodzie" - Anna Czerwińska - recenzja


Anna Czerwińska to pierwsza Polka, która zdobyła koronę Ziemi. W rozmowie z Romanem Gołędowskim dla wydawnictwa Annapurna opisuje początki swoich górskich przygód, czyli przedstawia nam, w sposób szczery, barwny, bardzo dosadny i luźny swoje „ABC w skale i lodzie”.

Ogromna pasja do gór Anny Czerwińskiej zrodziła się, gdy była młodą, osiemnastoletnią dziewczyną. Zapisała się na specjalny kurs i uzbrojona w sprzęt, na jaki pozwalały ówczesne realia, sama lub w towarzystwie, najczęściej Krysi Palmowskiej, wyruszała w ścianę, najpierw  w Tatrach, potem w Alpach i górach jeszcze wyższych. Niektórzy powiedzieliby, że to czyste szaleństwo. Nie dość, że niebezpiecznie, to jeszcze wszystko boli, komfortu zero, a i mężczyźni patrzą niezbyt przychylnie. Jednak miłość Pani Ani do gór była silniejsza. Nie złamało Jej nic, a w górach przeszła naprawdę wiele, bo tam wszystko może się zdarzyć, człowiek zdany jest na łaskawość natury, linę i parę haków wbitych w skałę. Wszystkie jej przygody są opisane  w bardzo ciekawy sposób, oddają charakter przeżytych sytuacji, dodatkowo niezwykle często opatrzone są zabawnymi anegdotkami z udziałem bohaterki.

Mój odbiór tej książki jest bardzo pozytywny. Książka pokazuje, ile pracy  i czasu należy poświęcić, by osiągnąć swój cel. Nasza uwaga zwrócona jest na fakt, jak człowiek jest mały w stosunku do potęgi gór, ile potrzeba pokory i cierpliwości, by w nich zwyczajnie w świecie nie zginąć. Anna Czerwińska  zaraża swoim entuzjazmem, mobilizuje od odnalezienia swojej własnej pasji i wkładania w nią całego swojego serca.

Warto zauważyć, że nie jest to „suchy” tekst. Tam, gdzie to możliwe fragmenty zostały opatrzone zdjęciami oddającymi klimat opisywanych przeżyć. Książkę polecam szczególnie ludziom zafascynowanym górami, którzy, może tak jak pani Anna Czerwińska, marzą o ogromnej przygodzie w lodzie i skale.

TUTAJ możesz przeczytać fragment książki, a TUTAJ zobaczyć krótką opowieść Autorki o tej książce.

Polecam, PumpkinPie, 16 lat

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Wydawnictwu Annapurna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz