tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 19 kwietnia 2012

"Las zębów i rąk"- -Carrie Ryan - recenzja


Książka „Las zębów i rąk” jest pierwszą częścią trylogii amerykańskiej pisarki Carrie Ryan. 

Według mnie jest to powieść, która spodoba się nawet osobom nie przepadającym za fantastyką. Z początku podchodziłam nieufnie do tej pozycji, odstraszał mnie tytuł książki. Jednak po przeczytaniu pochlebnych ocen na tylnej okładce poczułam się zaintrygowana. Kiedy zaczęłam ją czytać zapomniałam o wszystkim, co działo się dookoła. Styl pisania autorki jest tak lekki, że od pierwszej strony, książka dosłownie pochłania i trudno się od niej oderwać.

Akcja książki toczy się w świecie, gdzie na ludzi czyhają Nieuświęceni. Pozbawieni jakichkolwiek uczuć, chcą tylko skosztować mięso. Żeby nie było aż tak niebezpiecznie, miejsce, w którym mieszkają istoty ludzkie oddzielone jest metalową siatką. Bezpieczeństwa wewnątrz pilnują Strażnicy oraz Siostrzeństwo. Za siatką znajduje się tytułowy las zębów i rąk. Nikt, kto nie jest szalony, nie odważyłby się tam wejść.

Główna bohaterka, Mary, żyje zamknięta w bezpiecznej wiosce. Od najmłodszych lat wmawiano jej, że za lasem nie ma zupełnie nic. Że jedynymi osobami żyjącymi na świecie są właśnie oni. Dziewczyna ma jednak wątpliwości, jednakże nikt jej nie słucha. Sytuacja zmienia się, gdy przychodzi ktoś z Zewnątrz. Z miejsca, które teoretycznie nie istniało. Od tej chwili życie bohaterki wywróci się do góry nogami.

Książka napisana jest w narracji pierwszoosobowej w czasie teraźniejszym, co ułatwia śledzenie akcji. W powieści występuje piękny, niebanalny wątek miłosny. Autorka szczegółowo opisuje uczucia bohaterów, które nie są łatwe. W powieści ukazane są także tak ważne wartości jak miłość do rodziny, przyjaźń i odwaga. 

Polecam tę książkę każdemu, niezależnie od wieku. Z niecierpliwością czekam na przeczytanie kolejnych części!

TUTAJ możesz obejrzeć trailer do książki, a TUTAJ przeczytać jej fragment.
Kamila, 15 lat


Za umożliwienie przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Papierowy Księżyc

2 komentarze:

  1. Ja również jestem oczarowana tym cyklem i stylem przekazu. Nie przypuszczałam, że horror może być przerażający i jednocześnie piękny. Polecam część drugą, równie niesamowita w stopniowaniu emocji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przymierzam się do tej ksiązki, ma na przeczytanie jej bardzo wielką ochotę :)

    OdpowiedzUsuń