tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 22 maja 2012

"Lemoniada gada" - Mark Peter Hughes - recenzja


Mark Peter Hughes urodził się w Liverpoolu, ale dorastał w USA. Interesuje się muzyką i w znakomity sposób łączy ją z pasją pisania.  Jest autorem powieści dla młodzieży. "Lemoniada gada" - jego druga powieść została zekranizowana przez Disney Chanell. Pierwsza - "I Am the Wallpaper" została dwukrotnie nagrodzona, jako najlepsza powieść dla młodzieży.

"Lemoniada gada" to typowa książka dla młodzieży. Opowiada o życiu, a także drodze do sławy pięciu amerykańskich nastolatków: Stelli, Olivii, Mo, Wena i Charliego. Pozornie nic ich nie łączy. Są uczniami pierwszych klas liceum. Z początku zagubieni, nie mogą odnaleźć się w nowym środowisku. Poznają się właściwie przez przypadek, za sprawą pewnej nauczycielki muzyki, która odkrywa ich talenty i zachęca do tworzenia własnej muzyki. Początki nie są łatwe. Każde z nich ma inne problemy: rodzinne, uczuciowe czy szkolne. Muszą przejść przez wiele przeszkód i trzeba przyznać, że często "mają pecha". Zdecydowana większość uczniów liceum jest fanami innego sławnego szkolnego zespołu. Kiedy już udało się naszym bohaterom stworzyć razem dobrą muzykę i wydaje się, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku - wszystko się rozpada.

Jak poradzą sobie z wszystkimi problemami?
Czy uda im się zaprzyjaźnić i stworzyć trwały zespół muzyczny?
Czy zyskają sympatię publiczności?


Książka jest napisana w narracji pierwszoosobowej. Narratorami są naprzemiennie różni bohaterowie, dzięki czemu mamy możliwość spojrzenia na tę samą sytuację z różnych punktów widzenia, a także możemy bardziej poznać bohaterów. Postacie przedstawione są bardzo głęboko, znamy dokładnie ich życie, osobowość, relacje z rodziną i przyjaciółmi. Książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Jest napisana przystępnym, potocznym językiem. Dużym atutem jest też to, że nie ma w niej zbędnych opisów, a akcja rozwija się szybko i poszczególne wątki często zaskakująco się kończą. 
Polecam każdemu, kto lubi muzyczne motywy przeplatane z żywą akcją i ciekawą fabułą.

Aneczka, 13 lat

Wydawnictwu Egmont dziękuję za chwile spędzone z ta książką!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz