tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 14 maja 2012

"Niewidzialne potwory" - Chuck Palahniuk - recenzja


„Niewidzialne potwory” to ekscentryczna powieść drogi napisana przez Chucka Palahniuka, który jest autorem m. in. bestsellerowego „Fight Clubu”. 

Tytułowym „potworem” jest była modelka i celebrytka, Shannon McFarland. Shannon straciła wszystko, kiedy ktoś strzelił jej w twarz i tym samym oszpecił ją na zawsze. Po wypadku dziewczyna nie może mówić, a okaleczoną twarz ukrywa pod woalką. Przyjaciółka modelki, Evie Cotrell oraz były chłopak Manus, na zmianę oskarżają się o spowodowanie tragicznego wypadku. Z jednej z najbardziej popularnych gwiazd, Shannon staje się niewidzialna. 
Wszystko zmienia się, gdy dziewczyna spotyka Brandy Alexander, ekstrawagancką księżną, która postanawia się zaopiekować „potworem” i zabiera Shannon ze sobą. W towarzystwie uzależnionej od leków Brandy i czarującego signora Alfa Romeo, dziewczyna przemierza Stany Zjednoczone, okradając luksusowe domy wystawione na sprzedaż. 
Jaką tajemnicę kryje w sobie przeszłość Brandy, która sama wymyśliła całą swoją historię? 
Kim tak naprawdę jest Evie? 
I co najważniejsze, kto próbował zastrzelić naszego „niewidzialnego potwora”?

Książka została napisana chaotycznie, autor bez najmniejszego problemu cofa się w czasie, pokazując nam wydarzenia z odległej przeszłości Shannon, takie jak śmierć jej starszego brata czy dorastanie pod okiem zwariowanych rodziców. Chociaż styl Palahniuka może być chwilami denerwujący i irytować mogą sporadyczne błędy w przekładzie, „Niewidzialne potwory” czyta się szybko i z zainteresowaniem. Zupełnie jak w najlepszych powieściach detektywistycznych, akcja zmierza do zupełnie niespodziewanego finału. Autor pod przykrywką ciętej ironii i wisielczego humoru, przekazuje nam wiele pouczających myśli i zaskakująco trafnych prawd o życiu. 

„Niewidzialne potwory” są zdecydowanie warte przeczytania, chociaż muszę przyznać, że książka nie nadaje się dla osób młodszych ode mnie.
- Mimbla, 15 lat

Wydawnictwu Niebieska Studnia dziękuję za książkę!2 komentarze:

  1. i tak podziwiam, moim zdaniem ksiązka nie jest nawet dla 15-latków - nie chodzi nawet o drastyczność, ale o całą budowę fabuły. Ale gratuluję dojrzałości i wyboru bo Palahniuk to świetna literatura. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam Palahniuka, choć jego styl czy poruszana tematyka łatwa nie jest!!

    OdpowiedzUsuń