tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 13 czerwca 2012

„Nieprzyjaciel Boga”- Bernard Cornwell - recenzja„Nieprzyjaciel Boga” to drugi tom sagi Bernarda Cornwella o legendarnym Arturze. Druga część dotyczy dalszej walki tego słynnego wojownika z saksońskimi najeźdźcami: Cerdykiem i Aellem oraz poszukiwań 13 skarbów Brytanii. 

Przedmioty te po zgromadzeniu w jednym miejscu miały dać posiadaczowi możliwość wezwania dawnych bogów. Merlin, który jako jedyny wierzy w tę legendę, wyrusza na szaleńczą wyprawę, która pozornie nie ma szans zakończyć się powodzeniem. Próbuje zebrać drużynę, która eskortowałaby go przez niebezpieczne tereny należące do krwiożerczego wodza i jednocześnie pomogła mu w poszukiwaniach. Znany z poprzedniego tomu waleczny Derfel Cadarn (główny bohater i przyjaciel Artura) próbuje ustabilizować swoje życie, założyć dom i rodzinę. W książce nie zabrakło również tragicznej w skutkach intrygi, która na zawsze odmieni znanych czytelnikowi bohaterów.

Wznowienie wydanej po raz pierwszy w 1996 r. sagi o Arturze, jest dobrą okazją do przypomnienia lub poznania opowieści o jednym z najsłynniejszych wodzów wszech czasów. Książka trzyma w napięciu aż do ostatnich stron. Jest powieścią częściowo historyczną, a częściowo tworem wyobraźni autora. Po poznaniu tej historii, na samym końcu, możemy przeczytać jak w rzeczywistości wyglądała Brytania w V-VI w., i które wątki są prawdziwe, a które zmyślone. Okazuje się, że Kocioł z Clyddno Eiddyn rzeczywiście pojawiał się w legendach i folklorze celtyckim. Sama postać Artura jest owiana tajemnicą i pozwala na popuszczenie wodzy fantazji. Jedynym faktem jest to, że Artur naprawdę zasłużył sobie (z bliżej nieznanego powodu) na niechęć Kościoła – jest to uzasadnieniem dla tytułu powieści- „Nieprzyjaciel Boga”.

Według mnie warto zapoznać się z tą książką. Ma swój charakterystyczny klimat, którego na próżno możemy szukać gdzie indziej. Jedyną wadą (i zaletą jednocześnie) jest to, że kiedy raz zacznie się ją czytać, nie wstanie się przed jej ukończeniem. Dużym atutem są świetnie opisane sceny bitewne i zaskakujące zwroty akcji. Ze względu na okrucieństwo ówczesnego świata i realizm opisu książka nie jest przeznaczona dla dzieci.

Daniel, 16 lat

Za fantastyczną lekturę dziękuję Wydawnictwu Erica.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz