tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 2 lipca 2012

"Pod wiatr" - Angeles Caso - recenzja


Powieść pod tytułem „Pod wiatr” została napisana przez znaną pisarkę hiszpańską Angeles Caso. 

Wśród jej dorobku znajduje się wiele poczytnych i nagradzanych powieści między innymi przeczytana właśnie przez mnie książka, która otrzymała Premio Planeta dla najlepszej pozycji hiszpańskojęzycznej roku 2009. 

Książka opowiada o dramatycznej historii afrykańskiej imigrantki w europejskim „raju”. Sao już jako mała dziewczynka miała bardzo trudne życie. Przyszła na świat w Queimada na Wyspach Zielonego Przylądka jako owoc gwałtu załamanej po śmierci synka kobiety. Niekochana przez matkę została porzucona i pozostawiona pod opieką Jovity. Śmierć przyjaciółki sprawiła, że Sao zapragnęła zostać lekarzem. Jednak jej świat zawalił się kiedy z powodu biedy musiała porzucić marzenia, edukację i plany na przyszłość. 

Młodziutka bohaterka nie poddaje się. Konsekwentnie walczy o szczęście i lepsze jutro. Opuszcza rodzinne strony, aby podjąć pracę jako służąca i opiekunka do dzieci u zamożnej rodziny. Kiedy Sao pozornie osiąga wewnętrzny spokój i harmonię jej szef próbuje wykorzystać ją seksualnie. Wystraszona dziewczyna musi uciekać. Następnie zatrudnia się jako sekretarka. Kiedy otrzymuje ofertę wyjazdu do Europy nie waha się ani przez chwilkę. Całe dnie spędza jako kelnerka w nadmorskiej miejscowości. Wtedy poznaje przystojnego Bigadora. 

Czy teraz wreszcie czeka ją upragnione szczęście, czy też jest to początek kolejnych problemów?

Książa jest bardzo wzruszająca, ciekawa oraz trzymająca w napięciu. Przedstawiona  historia  jest niewątpliwie niebanalna. „Pod wiatr” opowiada o długiej i krętej drodze w stronę szczęścia i godnego życia. 
Gorąco polecam!
Papaja, 16 latZa rewelacyjną książkę dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz