tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 18 października 2012

„Sherlockista”- Graham Moore- recenzja


„Sherlockista” to powieść napisana przez młodego debiutanta. Graham Moore, absolwent uniwersytetu Columbia, stworzył fikcję literacką, która pozwala spojrzeć na autora przygód Sherlocka Holmesa w zupełnie innym świetle.
Sherlockista - Graham MooreKsiążkę trudno jest sklasyfikować do jednego gatunku. Jest to powieść detektywistyczna z elementami sensacji i wartkich, niespodziewanych zwrotów akcji.

Akcja rozpoczyna się w Londynie, miejscu ukochanym przez miłośników słynnego detektywa. To tam odbywają się spotkania Chłopców z Baker Street - zgromadzenia wielbicieli i badaczy kariery pisarskiej Arthura Conan Doyle’a.  Do elitarnego stowarzyszenia należy młody Harold White. On i jego przyjaciele z niecierpliwieniem oczekują przybycia Alexa Cale’a, człowieka, który znalazł legendarny dziennik Conan Doyle’a. Niestety, badacz nie pojawia się w szeregach sherlockistów.

Akcja powieści dzieli się na dwa główne wątki. Pierwszy to historia Harolda White’a. Stara się on rozwiązać sprawę morderstwa i tajemnicę dziennika autora przygód Sherlocka Holmesa. Drugi dotyczy burzliwego życia Arthura Conan Doyle’a, który próbuje poznać tożsamość londyńskiego mordercy, zabójcy niewinnych, młodych kobiet.

Powieść została napisana zrozumiałym językiem, dzięki któremu książkę czyta się lekko. Autor zamieścił dużo opisów miejsc i postaci, które wpływają na wyobraźnię i nie nudzą czytelnika. Dialogi między bohaterami są realistyczne, ich wypowiedzi bystre.

Książkę Grahama Moore’a przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Nie sposób się od niej oderwać! Wielokrotnie wydarzenia przybierały niespodziewany obrót. Zakończenie powieści również wprowadziło mnie w osłupienie. 

„Sherlockistę”, wydanego nakładem Prószyński i S-ka poleciłabym nie tylko miłośnikom dzieł Arthura Conan Doyle’a, ale również wielbicielom zagadek kryminalnych. To idealna pozycja dla ludzi, którzy chcą przeżyć wspaniałą przygodę i rozwiązać tajemnicę zagadkowego dziennika. Polecam!


Kasia, 16 lat

Portalowi Zbrodnia w Bibliotece bardzo dziękuję za książkę.

2 komentarze:

  1. Bardzo zachęcająca recenzja. Jak tylko będę mogła to z pewnością przeczytam tą książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też :) Chodzę koło tej książki w księgarni i chyba w końcu ja kupię, choć nie ukrywam, że miałem nadzieję, że dołączy się do komentarzy ktoś, kto ją już czytał i napisze, co o niej sądzi. Sławek

    OdpowiedzUsuń