tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 15 listopada 2012

„Belladonna” - Anne Bishop - recenzja


Anne Bishop to amerykańska pisarka fantasy, autorka „Trylogii Czarnych Kamieni”. „Belladonna” jest jej drugą książką, której akcja toczy się w magicznym, rozbitym na kawałki świecie - Efemerze.

Belladonna - Anne Bishop Zjadacz Światów wciąż zagraża krajobrazom Efemery. Glorianna Belladonna, jedyna krajobrazczyni zdolna go pokonać, odkrywa, że nie jest sama. Jakie zmiany przyniesie spotkanie jej i Michaela, mężczyzny posiadającego tajemniczą moc? Czy wśród mroków walczącego świata jest miejsce na miłość?
                
Glorianna - pełna miłości, szczęścia, kochająca, oraz Belladonna - mroczna, pełna smutku i żalu. Te dwa oblicza głównej bohaterki są połączone. Dziewczyna, a raczej młoda kobieta zrobi wszystko by ocalić tych, których kocha. Ale by tego dokonać musi „napić się z czary Mroku”. Jaki los oznacza to dla krajobrazczyni?
                
Muszę przyznać, że autorka po raz kolejny świetnie przedstawiła Efemerę. Tym razem możemy poznać jeszcze dalsze zakątki magicznego świata. Bardzo ciekawy jest zawarty w powieści dualizm - nie ma Światła bez  Mroku. Anne Bishop pokazała, jak te dwa przeciwieństwa łączą się tworząc całość. Kolejnym świetnym pomysłem jest rezonans duszy - przechodząc przez mosty, trafisz do miejsca, do którego pasujesz, a nie tam, gdzie chcesz się udać.
                
Jednakże, jak każda książka, „Belladonna” ma swoją wadę. Przez sporą część książki nic się nie dzieje. Postacie myślą, rozmawiają - wszystko niby jest dobrze, ale gdzie umiar? Chwilami byłam znudzona i chciałam przeskoczyć kilka stron dalej. Tym co mnie powstrzymało to świetnie przedstawione zależności między postaciami, tak istotne dla rozwoju fabuły. Na szczęście, końcówką książki autorka nadrabia początkową nudę. Zakończenie, choć trochę przewidywalne, powinno spodobać się każdemu.
                 
Myślę, że książka spodoba się nie tylko fanom twórczości pani Bishop, ale także wszystkim miłośnikom fantastyki. Przed zabraniem się za nią polecam przeczytać„Sebastiana”, ponieważ w „Belladonnie” autorka kontynuuje stare wątki, które trzeba znać, by w pełni docenić książkę. Uważam też, że tom drugi „Efemery” skierowany jest, tak jak wszystkie książki pani Bishop, do starszych czytelników, głównie ze względu na mnogość erotyki.
Rei, lat 17

Wydawnictwu Initium dziękuję za fajną książkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz