tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 20 listopada 2012

"Gildia Magów" - Trudi Canavan - recenzja


„Gildia Magów” to pierwszy tom Trylogii Czarnego Maga napisanej przez autorkę wielu bestsellerów – Trudi Canavan. 


n_gildiaImardin to miasto magów oraz zwykłych ludzi. Tych biednych i tych bogatych. Podczas corocznych czystek, polegających na wyrzucaniu biedaków poza mury miasta, zdarza się coś, co nigdy nawet nie śniło się Gildii. Jedna z mieszkanek slumsów ciska kamieniem w magiczną tarczę, który… przenika barierę.
To znaczy tylko jedno – po slumsach szwenda się niewyszkolony mag i trzeba go szybko złapać. Inaczej może stracić panowanie nad mocą i zrównać z ziemią całe miasto.

Sonea – od tamtego momentu potencjalne zagrożenie – ucieka. Wpajana jej od dziecka nienawiść i nieufność wobec Gildii, nie pozwala na zostanie tam, gdzie podobno ma być bezpieczna. Pewien Złodziej ofiaruje dziewczynie schronienie w zamian za umiejętności magiczne. Sonea, za namową przyjaciela, zgadza się. Jak jednak można posługiwać się czymś, czego się nie zna?

Od dawna podziwiam, i pewnie jeszcze długo będę, Trudi Canavan. Od pierwszego tomu jej twórczości zakochałam się w stylu pisania, języku, fabule… we wszystkim. Wydaje się, że każdy szczegół współgra z resztą,  tworząc dzieło idealne.

Bohaterowie są fascynujący i dobrani tak, że każdy znajdzie coś dla siebie. „Gildia Magów” pokazuje nam, że nawet w najbardziej doborowym towarzystwie, może znaleźć się czarna owca, a nie każdy z łatką „tego złego” naprawdę musi taki być.
Autorka skupia się raczej na opisie cech wewnętrznych, ale ogólny szkic wyglądu bohaterów wystarczy w zupełności. Przy czytaniu moja wyobraźnia miała "pełne ręce roboty" przy „projektowaniu” wszystkich postaci.

Sam świat, w który przenosimy się począwszy od pierwszego rozdziału aż po ostatni, wciąga niemiłosiernie zarówno młodszych jak i starszych. Mimo pozorów naprawdę trudno znaleźć coś, co spodoba się różnym grupom wiekowym i będzie zrozumiałe dla jednych i dla drugich. Pani Canavan wyszło to świetnie.

Uważam, że Trylogia Czarnego Maga jest perełką wśród innych książek fantasy. Szybko rozwijająca się fabuła, dużo intryg i przygód, czyni ją jeszcze ciekawszą. Czytałam całą trylogię już dwa razy i dalej potrafi mnie zaskoczyć. Ciągle zauważam jakieś nowe szczegóły warte uwagi. 
Gorąco polecam ją wszystkim niezależnie od wieku!


Mina-chan, 14 lat.

Ta cudowna pozycja ukazała się nakładem Wydawnictwa Galeria Książki.

2 komentarze:

  1. Świetna recenzja :) Twórczość pani Canavan znam i bardzo cenię,a "Gildię Magów" szczególnie-otwiera wrota do wspaniałego świata :] "Trylogia Czarnego Maga" jest według mnie najlepszym dziełem tej autorki, "Trylogii Zdrajcy" nie da się z nią porównywać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sprawiłaś, że mam ochotę ponownie sięgnąć po tę książkę, dziękuję!

    OdpowiedzUsuń