tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 29 listopada 2012

"Siostry wampirki. Spotkanie z duchem Mortusa" - Franziska Gehm - recenzjaFranziska Gehm jest niemiecką pisarką oraz autorką serii młodzieżowej "Siostry wampirki". Spotkanie z duchem Mortusa to trzecia jej część.

Siostry wampirki. Spotkanie z duchem Mortusa - Franziska GehmWampiry z całego świata są w wielkim niebezpieczeństwie, gdy w Transylwanii wybucha epidemia tajemniczej infludenty. Owa choroba zaraża wampirze kły, po czym chory wampir umiera z wygłodzenia, ponieważ nie może jeść. Antidotum na tę straszną chorobę jest tylko jedno - jest to wywar z niezwykłej rośliny, którą bardzo trudno znaleźć, a co dopiero zdobyć. Trzeba ją zerwać w wyznaczonym czasie, a przedział wynosi niecałe dwie minuty. 

Na całym świecie jest tylko jedna jedyna taka roślina i rośnie na grobie największego pogromcy wampirów wszech czasów – Osmunda Motrusa. Wszystko wydawałoby się w miarę proste, gdyby nie to, że do grobu nie może się zbliżyć ani człowiek, ani wampir. 

Wtedy pojawiają się Daka i Sylwania tytułowe siostry bliźniaczki pół wampiry. Tylko one mogą pomóc całemu światu wampirów w przeżyciu. Dziewczyny wraz z przyjaciółmi od razu podejmują się zadania, lecz sprzeciwia się temu matka dziewczynek. W końcu siostry mogą pomóc. Lecą z przyjaciółmi,  z ojcem oraz rodziną wampirów na cmentarz. Dziewczynki bardzo się boją ponieważ to może zaważyć na ich życiu. Każdy człowiek, bądź wampir, który chociaż przez przypadek zbliży się do miejsca spoczynku łowcy - dostawał kołatania. Więc nasze bohaterki muszą wejść same na cmentarz. I wtedy...

Co się wtedy stanie?
Czy pojawi się tytułowy duch Mortusa?
Czy dziewczynki dojdą do porozumienia z Mortusem?
Czy zerwą tajemniczą roślinę?
I czy uda im się uratować wampiry?

W książce nie podobało mi się to, że bardzo odbiegała od wizerunku wampirów jakie kształtowały: Stephenie Meyer (Saga Zmierzch) czy Lisa Jane Smith (Pamiętniki Wampirów), do których jestem przyzwyczajona. Denerwowało mnie też, że w książce pojawiły się błędy gramatyczne oraz wiele przekręceń słów, ale też imion i w kilku momentach musiałam się zastanawiać o kogo chodzi. 

Mimo, iż książka mi się nie do końca podobała, chciałabym polecić ją osobom, które wkraczają dopiero w wampirzy świat :) 
Stanowczo odradzam tę lekturę wielkim fanom Zmierzchu czy Pamiętników Wampirów, ponieważ ta książka może się im nie spodobać. 

Lektura jest adresowana przede wszystkim do młodych czytelników. To nie znaczy, ze dorośli nie mogą jej przeczytać. Życzę miłego czytania!!!


Klaudii, 13 lat


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MAK.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz